pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ... Szwecja.net
Most na Olandię (Öland)
 

 

Marcin Wilk prezentuje swoje refleksje związane z pracą w Szwecji
i swoją walką o godne traktowanie zagranicznych pracowników. Wcześniejsze artykuły znajdziesz na str. Szwecja.net/wilk...

px

 

 Most między Kalmar i Färjestaden.

 

Czwartek, 21 lutego 2013 r.   00014

Mit o państwie szwedzkim
cz. 4.

W tym miejscu warto poświęcić kilka słów na przedstawienie, co tak naprawdę kryje się pod nazwą "Ölands Djurpark". Chciałbym zatem przyjrzeć się nie tylko historii parku oraz stanowi obecnemu, ale także formie prawnej, w ramach której działa.

Park na wyspie Öland

Ölands Djurpark znajduje się w północnej części miasteczka Färjestaden na wyspie Öland (Olandia), drugiej co do wielkości wyspie Szwecji, znajdującej się w niewielkiej odległości od południowej części bałtyckiego wybrzeża. Jest on położony zaledwie kilkaset metrów od przyczółka mostu łączącego wyspę z miastem Kalmar na stałym lądzie.

Ölands Djurpark składa się z dwóch części: ogrodu zoologicznego oraz wesołego miasteczka z karuzelami i innymi podobnymi obiektami, a także z parkiem wodnym. Na największą uwagę zasługuje ogród zoologiczny, w którym według informacji parku, znajduje się około 100 gatunków zwierząt. O wesołym miasteczku krążą natomiast opinie, iż jest przestarzałe i nieciekawe, a wyposażenie pochodzi z innych parków rozrywki, które chciały się pozbyć wysłużonego i nieatrakcyjnego dla turystów sprzętu.

Liczne spółki

Spółka Ölands Djur- och Nöjespark AB, w której byłem zatrudniony, została założona w 2006 roku. Historia samego miejsca sięga jednak lat 70. XX wieku. W 2012 roku spółka zmieniła nazwę na Ölands Kultur och Nöjespark. Jest to jedna z kilku spółek-córek założonej w 1973 roku spółki Nöjesfältet Caravellen Förvaltning, z siedzibą w miasteczku Höllviken na południowym krańcu Szwecji.

O ile fizycznie Ölands Djurpark jest łatwy do zlokalizowania, to już forma prawna firmy prowadzącej park jest nieco bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, iż pod nazwą "Ölands Djurpark" kryje się nie jedna, lecz kilka (dokładnie 6) spółek zlokalizowanych w tym samym miejscu oraz posiadających tego samego właściciela. Ponadto spółki te poprzez osobę właściciela związane są z innymi spółkami (dokładnie pięcioma), tym razem zlokalizowanymi w miejscowości Höllviken w południowo-zachodniej części Szwecji.

Na 6 spółek, 4 zajmują się niemal (a czasem dokładnie) tym samym – wszystkie prowadzą działalność dotyczącą ogrodu zoologicznego, wesołego miasteczka, cyrku, muzeum, opieki nad zwierzętami, etc. Piąta spółka jest spółką zaopatrzeniowo-handlową dla pozostałych, natomiast szósta zajmuje się planowaniem i rozwojem nieruchomości ziemskich.

No cóż, widocznie w Szwecji stara, dobra zasada filozoficzna, iż "nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę", jest zapomniana. W konsekwencji aż 4 podmioty prawne zajmują się tym samym. Czemu? Pozostają tylko domysły, z których najbliższym wydaje się ucieczka od podatków oraz zwiększenie możliwości prywatnej konsumpcji dochodów firmy przez właściciela. Nie tylko więc ludzie z dawnych krajów demokracji ludowej udowadniają, iż socjalizm prowadzi do wyjątkowego wzrostu nowatorstwa. Nowatorstwa, którego głównym celem nie jest rozwój, lecz "chronienie się przed państwem, które permanentnie chciałoby wkładać ręce do nie swoich kieszeni".

nic Marcin Wilk

Marcin Wilk.

Mit o państwie szwedzkim
Część 1.
Część 2.
Część 3.
Część 4.
Część 5.
Część 6.
Część 7.
Część 8.
Część 9.
Część 10.
Część 11.

 

Szwecja, anonse1

  

Niewolnictwo, czyli przepis na sukces

We wrześniu 2011 roku jeden z lokalnych szwedzkich dzienników doniósł, iż Ölands Djurpark jest najbardziej dochodową spółką w swojej branży na całym terytorium Szwecji. Żadna inna tego typu spółka nie była tak dochodowa, jak ta, w której miałem wątpliwą przyjemność pracować. I to mimo że wyjątkowo trudno jest zarobić duże pieniądze w tej branży – podaje dziennik. Główny powód: zwierzęta wymagają dużo pożywienia oraz dużej liczby opiekunów, a Ci z kolei wymagają wynagrodzenia. Co więcej, sezon nie trwa 12 miesięcy, lecz od 3 do 5. Zwierzęta natomiast wymagają opieki cały rok.

Ten sam dziennik donosił również, iż Ölands Djurpark znalazł jednak "przepis na sukces", a mianowicie mniejszą liczbę pracowników oraz niższe wynagrodzenia. Zastanawiacie się już, jak to jest możliwe, że przy podobnej strukturze parków i przy podobnej liczbie zwierząt, jedna firma może zatrudniać znacznie mniej pracowników od drugiej?

W jaki sposób Ölands Djurpark mógł zmniejszyć liczbę pracowników? Zaawansowana technologia stosowana w Ölands Djurpark? Otóż nie. A może znacząco lepsza organizacja pracy? Niestety, też nie. Otóż odpowiedź jest nadzwyczaj prosta: dzięki bezwzględnej eksploatacji pracowników z Polski i Bułgarii. Dzięki temu, że pracowali oni nie po 40, lecz 70 godzin tygodniowo; nie dostawali wynagrodzenia za nadgodziny; nie otrzymywali wynagrodzenia urlopowego, itd., itd. Aż chciałoby się rzecz: "iście nowatorskie rozwiązanie na miarę XXI wieku"!

 
  

W uznaniu za wyzysk

Za swe niewątpliwe zasługi na rzecz rozwoju gospodarczego Szwecji, Pani Barbro Hägg, właścicielka Ölands Djurpark, otrzymała z rąk króla Szwecji, Karola XVI Gustawa, medal przyznawany przez Królewskie Towarzystwo Patriotyczne, nagrodę ustanowioną w 1772 roku przez króla Gustawa III. Głównym celem przyznawanej nagrody jest uhonorowanie odbiorców za ich niestrudzona pracę oraz inspirowanie innych! Niewątpliwie godny przykład do naśladowania...

ęBarbru Hägg odbiera nagrodę od króla.

Barbro Hägg odbiera nagrodę z rąk króla Szwecji, Karola XVI Gustawa.

Odbierając nagrodę, Pani Barbro Hägg raczyła podzielić się z innymi swoimi zasadami, jakimi kieruje się w prowadzeniu działalności gospodarczej. "Baw się i bądź ostrożny jeśli chodzi o pieniądze! A wówczas w pracy będzie radośnie. Uważam, iż jest to wyjątkowo przyjemne pracować i cieszyć się, widząc szczęśliwe rodziny każdego dnia. Ta radość jest zaraźliwa – ogarnia zarówno personel jak i turystów."

 

Szwecja, anonse1

  

W jaki sposób Pani Barbro Hägg dbała o to, aby uszczęśliwić pracowników z Polski i Bułgarii, wspominałem już wcześniej, ale opowiem bardziej szczegółowo w następnym odcinku.

c.d.n.

 

Zobacz więcej artykułów Marcina Wilka: Szwecja.net/wilk/Szwecja.net

  

 

   
 

nic
Marcin Wilk
mw@szwecja.net

 
 

px
*Ölands Djur- och Nöjespark – Park rozrywki i zoo na wyspie Öland. Djur = zwierzę; Nöje = rozrywka.