pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ... Szwecja.net
Panorama Sztokholmu
 

Środa, 6 lutego 2013 r.   00021

Turystyka w Szwecji

Szwedzka branża turystyczna przynosi większe dochody eksportowe niż np. eksport stali i żelaza. Branża zatrudnia około 160 tysięcy osób i należy do jednej z najszybciej rozwijających się. W ubiegłym roku jednak zaobserwowano znaczne osłabienie napływu turystów z krajów dotkniętych plagą euro. Czytaj dalej...

Wycieczka do Szwecji najmniej kusiła mieszkańców Austrii (-22,6%), Hiszpanii (-20,1%) i Włoch (-19,7%). Coraz chętniej natomiast Szwecję zwiedzają mieszkańcy dalekich krajów. Z Indii np. przybyło tutaj aż 108 971 turystów, o 41,5% więcej niż rok wcześniej. Statystyki dotyczą porównania lat 2011–2012 i opierają się na ilości opłaconych noclegów w hotelach, domkach letniskowych, schroniskach, kempingach oraz kwaterach prywatnych.

Prawdziwym rekordzistą statystyk stała się jednak... Rumunia. Aż o 74% więcej rumuńskich turystów przybyło do Szwecji w 2012 roku

nic

Panorama Sztokholmu.
Foto Bengt Hedberg.

 

  

Przyrost iście imponujący, ale nie zawsze przekłada się on na korony i öre. Z Rumunii przybyło do Szwecji zaledwie nieco ponad 33 000 turystów. Zakładając, że każdy turysta zostawia w Szwecji podobną ilość pieniędzy, to dla szwedzkiego dobrobytu przysłużyli się najbardziej Niemcy. Jak zwykle, rzec by można, bo od czasów II Wojny Światowej zasilają oni szwedzką kasę. Tym razem, w 2012 roku, 2 549 997 Niemców postanowiło ulżyć tutaj swoim portfelom, tylko o 3,8% mniej niż rok wcześniej. Dwa i pół miliona Niemców maszerujących po szwedzkiej ziemi brzmi groźnie, ale skończyło się dobrze – pojechali z powrotem do domu.

Sporym wkładem w szwedzki dobrobyt mogą też poszczycić się Polacy. W ubiegłym roku 240 980 rodaków przenocowało w Szwecji. Jest to o 19,6% więcej niż rok wcześniej. Baaardzo dziękujemy.

 

   
 

Ryszard Nowak
rn@szwecja.net

 

Co warto zobaczyć w Szwecji
– czytaj w dziale Zbliżenia...

 

Źródło: Tillväxtverket & SCB

 

 
Drottningsholm, rezydencja szwedzkiej  rodziny królewskiej.
 

Drottningsholm, rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. Foto Katarzyna Ziętek. Czytaj o Drottningsholm...