pil Szwecja / Nowiny / 2013 / ...  
 

Niedziela, 13 stycznia 2013 r.   00177

Apel

Dwie szwedzkie dziennikarki apelują o zgłaszanie im przypadków niewłaściwego traktowania Polaków pracujących w Szwecji. Jeśli jesteś ofiarą takiego traktowania lub znasz kogoś, kto nią jest – napisz do nas. Nadanie rozgłosu takim sprawom dziwnie wychowawczo wpływa na szwedzkich pracodawców.

Ida Andersson z Telewizji Szwedzkiej oraz Sigrid Edsenius, reporterka Szwedzkiego Radia zajmują się m.in. niewłaściwym traktowaniem zagranicznych pracowników, gościnnie pracujących w Szwecji. Niedawno nadały one rozgłos sprawie Marcina Wilka, który wytoczył sprawę swojemu pracodawcy Ölands Djur- och Nöjespark za niegodne warunki pracy i dyskryminację.

Szwedzkie dziennikarki nie poprzestają na sprawie Marcina Wilka. Będą nadal monitorowały nieuczciwych pracodawców. Sigrid Edsenius pisze do nas w tej sprawie:

"Szukam kontaktu z osobami, które mają złe doświadczenia z nieuczciwymi pracodawcami w Szwecji. Może to dotyczyć spraw płacowych, złych warunków pracy, niedobrych panujących tam stosunków, złych warunków mieszkaniowych czy poniżającego traktowania lub dyskryminacji. Dzięki temu będę wiedziała jakim pójść dalej tropem." I dalej...

Sigrid Edsenius

Sigrid Edsenius. Foto Malin Gustavsson.Sverigesradio.se

nic

 

 

  

"Pracuję jako reporterka Szwedzkiego Radia programu P4 lokalnej rozgłośni w Kalmarze. Wiadomość emitowana przez nas może zyskać duży rozgłos w całym kraju, gdyż może ona być publikowana również przez Ekot – największy program informacyjny Szwedzkiego Radia o zasięgu krajowym."

W lecie obie panie planują zająć się sprawą przyjeżdżających do Szwecji pracowników sezonowych zajmujących się zbieraniem runa leśnego, czy pracujących na roli przy zbiorach truskawek, malin, ogórków itp.

Do zbieraczy runa leśnego i pracowników sezonowych

"Poszukuję kontaktu z osobami wybierającymi się do Szwecji, szczególnie na wyspę Öland (Olandia) lub w rejon woj. Kalmar. Chciałabym zapoznać się z procesem rekrutacji, jak wygląda ich praca i jak zostali przyjęci w Szwecji" – pisze Sigrid Edsenius.

Listy można kierować na adres info@szwecja.net lub bezpośrednio do...

Sigrid Edsenius
+46 480458026
sigrid.edsenius@sr.se

Sigrid mówi po szwedzku i angielsku, ale listy można pisać również po polsku.

   
  

Zachęcamy czytelników do rozpowszechniania tego apelu. Bezpośredni adres to: http://szwecja.net/apel/

   
  

 

   
 

Ryszard Nowak
rn@szwecja.net