pil Szwecja / Nowiny / 2012 / ...  
 

Czwartek, 21 marca 2012 r.   00012

Inwigilacja

Szwedzki parlament – riksdag – przegłosował dzisiaj ustawę wprowadzającą do szwedzkiemu systemu prawnego dyrektywę unijną o totalnej inwigilacji (Data Retention Directive). Bez sprawdzania wyników głosowania – można być pewnym, że posłowie klepnęli co im kazano.

Przedstawienie zaczęło się debatą. Że to niby jedni są "za" inni "przeciw". Czerwoni i zieloni, którzy byli zdecydowanie "za" w 2005 roku, kiedy to rozstrzygały się losy dyrektywy, byli teraz przeciw podczas gdy rządząca koalicja M, Fp, C i Kd tym razem była za. Przez ponad godzinę trwała ekwilibrystyka frazesów, choć bez większych emocji. Wszyscy znali wynik głosowania przed naciśnięciem guzika.

Ustawa wejdzie w życie w dniu święta totalitaryzmu – 1 maja.

System totalnej inwigilacji

Dyrektywa dołączy do systemu totalnej inwigilacji budowanego w ramach Unii Europejskiej. Już dzisiaj Eurosojuz wydaje olbrzymie pieniądze, by podglądać, podsłuchiwać i rejestrować każdy Twój krok. Organizacja European Digital Rights analizuje budżet unijny i sprawdza jakie środki są przeznaczane na inwigilację obywateli – wszystko od kontroli kart bankowych, rozmów telefonicznych i internetu, aż do skanowania pasażerów i tworzenia profilu zachowań osób.

Oto kilka przykładów totalnej inwigilacji, które funkcjonują w Unii Europeiskiej już dziś.

PNR (Passenger Name Record)

Rejestr wszystkich osób, które leciały z kraju członkowskiego UE do USA. Baza zawiera szczegółowe informacje o wszystkich podróżach, a nawet jaką kartą płaciłeś oraz... co jadłeś w czasie podróży. Istnieją plany rozszerzenia bazy na wszystkie przeloty wewnątrz UE.

Europol

Wywiad policyjny, który śledzi domniemaną przestępczość zorganizowaną i terroryzm. Głównym narzędziem Europolu jest Europol Computer System (TECS), wnikliwy system inwigilacji, na który składają się m.in.:

The Europol Information System (EIS) – zawiera dane o popełnionych przestępstwach oraz o przestępcach.

The Analysis Working Files (AWF) – zawiera szczegółowe dane o podejrzanych, ofiarach, świadkach, informatorach i kontaktach wymienionych – czyli o kimkolwiek. Baza zawiera również dane o przynależności politycznej i upodobaniach seksualnych.

System Informacyjny Schengen (SIS)

Wspólny system UE rejestrujące ruch graniczny. Baza zawiera informacje o milionach ludzi, którzy przekraczają tam i spowrotem granice obszaru Schengen. W przyszłym roku ma zostać uruchomiony SIS 2, w którym oprócz dotychczasowych danych znajdzie się jeszcze Twoje zdjęcie i odciski palców.

System Informacyjny Visa (VIS)

Zawiera biometryczne dane osobowe – wygląd i znaki szczególne, odciski palców oraz profil DNA – wszystkich spoza obszaru Schengen, którzy składają podanie o wizę w Unii.

Eurodac

Baza odcisków palców. Zawiera już 1,3 mln odcisków szukających azylu w UE.

To wszystko już mamy. Teraz czeka nasz unijna dyrektywa o składowaniu danych, ACTA i inne narzędzie totalnej kontroli.

nic

 

 

  

 

   
 

Ryszard Nowak
rn@szwecja.net