pil Szwecja / Nowiny / 2012 / ...  
 

Sztokholm, piątek 27 stycznia 2012 r.   00012

Trudniej o pracę

W najbliższych dwóch latach coraz trudniej będzie znaleźć pracę w Szwecji. Według prognozy urzędu pośrednictwa pracy Arbets­förmedlingen ilość zatrudnionych wzrośnie w tym roku zaledwie o 5000 osób. Rok temu wzrost wynosił 90 000 osób. W 2013 roku przewiduje się nawet spadek zatrudnienia o 25 000 osób.

Duży nabór mimo wszystko

Mimo gwałtownego spadku poziomu zatrudnienia ocenia się, że 1,1 mln osób znajdzie nową pracę w obecnym roku. Jednak wobec rosnącej konkurencji na rynku pracy należy się spodziewać zwiększonych wymagań ze strony pracodawców. Pogarsza to szanse otrzymania pierwszej pracy młodym ludziom, czy też obcokrajowcom.

Technicy, informatycy, inżynierowie

Nadal duże zapotrzebowanie występuje w zawodach technicznych oraz informatycznych. Poszukiwane są najczęściej osoby dobrze wykształcone i z dużym doświadczeniem. Jednak i tutaj jest coraz mniej nowych miejsc pracy. W perspektywie 5-10 lat spodziewany jest znaczny wzrost zapotrzebowania na wykształcony personel w tych zawodach m.in. dlatego, że od dłuższego czasu zbyt mało osób kształci się na kierunkach technicznych i informatycznych.

Budownictwo

Już od bieżącego roku zmniejszy się ilość wolnych miejsc pracy w branży budowlanej. Również tutaj na lepsze czasy będzie trzeba poczekać 5-10 lat. Spodziewany jest wówczas wzrost budownictwa mieszkaniowego oraz potrzeby dużych renowacji.

Przemysł wytwórczy

Znikają również miejsca pracy w przemyśle wytwórczym. Najtrudniej będzie o pracę niewymagającą dużego wykształcenia. Znacznie zmniejszy się zapotrzebowanie na monterów i operatorów maszyn. Ale również w bardziej specjalistycznych zawodach nie będzie łatwo o pracę. Dotyczy to m.in mechaników samochodów ciężarowych, operatorów CNC, licencjonowanych spawaczy itp. Arbetsförmedlingen nie widzi poprawy w tej branży nawet za 10 lat.

Większa konkurencja w handlu, hotelarstwie i gastronomii

Ciągłe straszenie nadciągającym kryzysem daje efekty – zmniejsza się konsumpcja gospodarstw domowych. Ma to duży wpływ na spadek zapotrzebowania na personel w handlu, hotelarstwie i gastronomii oraz usługach. Pracodawcy mogą przebierać wśród wielu szukających pracy, co znacznie zaostrza wymagania i konkurencję. Nie zmniejszy się ona w najbliższym 10-leciu w takich zawodach jak sprzedawcy w handlu detalicznym, kelnerzy czy barmani i inne.

Administracja i ekonomia

Bezrobocie rośnie wśród pracowników administracji oraz sektora finansowego. Absolwenci studiów humanistycznych oraz w dziedzinie nauk społecznych i administracji nie będą mieli łatwego chleba. Rynek pracy nie narzeka też na brak ekonomistów, ale nadal poszukiwani są wykwalifikowani księgowi i rewizorzy.

Służba zdrowia

Duże braki występują nadal w służbie zdrowia, wśród personelu z wyższym wykształceniem. Dotyczy to głównie lekarzy, dentystów i pielęgniarek. Sytuacja ta nie zmieni się w ciągu najbliższych 10 lat. Mniejsze zapotrzebowanie jest na personel niższego stopnia, jednak i ono wzrośnie za parę lat.

 

nic Pracownik
 
Zawody najbardziej poszukiwane w Szwecji w 2012 r.

Inż. elektronicy, telefonii
Inż. elektroenergetycy
Programiści, inż. systemowi
Architekci IT
Kontrolerzy IT (testerzy oprogramowania)

nic

Civilingenjör, elektronik, teleteknik
Civilingenjörer, elkraft
Mjukvaru- och systemutvecklare
IT-arkitekter
Testare och testledare, IT

Blacharze budowlani
Inż. budownictwa
Inż. instal. cieplnych, wodnych, sanit.
Technicy budownictwa

 

Byggnadsplåtslagare
Civilingenjörer, bygg och anläggning
VVS-ingenjörer
Byggnadstekniker

Lekarze
Pielęgniarki, psychiatria
Pielęgniarki, chirurgia
Pielęgniarki, pediatria
Położne
Pielęgniarki, geriatria

 

Läkare
Sjuksköterskor, psykiatrisk vård
Operationssjuksköterskor
Barnsjuksköterskor
Barnmorskor
Geriatriksjuksköterskor

Inż. budowy maszyn
Mechanicy samochodów ciężarowych

 

Civilingenjörer, maskin
Lastbilsmekaniker

Kucharze

 

Kockar

     

 

Szwecja:

Bezrobocie
12/2011: 7,1% ( 6,7%)

Bezrobocie wśród młodzierzy (15-24 lat)
12/2012: 20,8% (22,9%)

Nowe miejsca pracy
12/2012: 49 477 (+3000 w porównaniu do 12/2011)

W nawiasach poprzedni okres.

 

Opr. Ryszard Nowak
rn@szwecja.net

 
 

Żródło: Arbetsförmedlingen