pil Szwecja / Nowiny / 2012 / ...  
  Håkan Juholt    
 

Wtorek, 17 stycznia 2012 r.   00006

Margarita czyni cuda

Jestem teraz lepszym człowiekiem – zapewnia przywódca szwedzkich Socjaldemokratów Håkan Juholt, który właśnie powrócił z urlopu w Meksyku. Brzmi to jak dobra reklama dla wycieczek czarterowych: Stań się lepszym człowiekiem – kup tydzień w Acapulco.

Reparacja człowieczeństwa to dla Juholta sprawa życia i śmierci politycznej. Zarabiając 144 000 koron miesięcznie (72 000 zł) czuł się zmuszony do wyłudzania przez wiele lat zwrotu czynszu oraz kosztów podróży odbywanych za pieniądze podatników.

Juholt, który pochodzi z Oskarshamn, wynajmował dodatkowe mieszkanie w Sztokholmie. Jako poseł do riksdagu miał prawo do zwrotu czynszu. Jednak mieszkał on tam razem z konkubiną, więc zwrot mógł obejmować tylko połowę czynszu. Ale kandydat na premiera Szwecji wolał cały. Przez lata nazbierało się tego około 180 000 koron. Wszystko to oczywiście niechcący – zapewnia.

No i konkubina – Åsa Lindgren – mało ozdobna. Skazana za oszustwa w 2007 roku. Niezbyt kusząca propozycja szwedzkiej pierwszej damy.

Słoneczne plaże i egzotyczne drinki Juholt ma za sobą. Teraz czas wrócić do rzeczywistości. Jego partia bije rekord za rekordem spadku popularności. Ostatni wynik to 23,6%, co dla partii, która posmakowała już 40 i 50%, musi oznaczać czerwoną rozpacz.

Kłamałeś? – pada pytanie dziennikarza podczas konferencji obronności w Sälen, gdzie Juholt próbuje zabłysnąć w roli lepszego człowieka. Odpowiedź nie ma znaczenia. Pytanie wyznacza kierunek zainteresowania wyborców. Podobnie jak jego poprzedniczka Mona Sahlin, która też uważała, że państwowe pieniądze to jej pieniądze, Håkan Juholt zawsze już będzie postrzegany poprzez pryzmat swej niechlubnej afery.

Håkan Juholt uczepił się tonącego stołka i prowadzi swoją partię od rekordu do rekordu – spadku popularności. Jego zaangażowana krytyka konkurentów politycznych, połajanki i upomnienia brzmią dziś groteskowo. Wyborca nie zagłębia się w jego wywody. Zastanawia się tylko – kłamał?

 

nic

 

 

 

 

Ryszard Nowak
rn@szwecja.net

 
 

PS. Cztery dni później, 21.01.2012 roku, Håkan Juholt został zmuszony do rezygnacji ze swego stanowiska.

   
 
   
nic

Przepis na lepszego człowieka:

Margarita
40 ml Tequili
20 ml Cointreau
20 ml soku z cytryny
5 kostek lodu

Do dekoracji:

- sól
- plasterek limonki
- zielone wiśnie koktajlowe
- szpadka do drinków

Jak przygotować?

1. Lód wrzuć do shakera, rozkrusz i dodaj wszystkie składniki.
2. Brzegi kieliszka delikatnie zwilż i obtocz w soli.
3. Przelej drinka z shakera przez sitko do „słonej” szklanki.
4. Limonkę i wisienki nadziej na szpadkę i połóż na szklance.