pil Szwecja / Nowiny / 2011 / ...    
 

Poniedziałek, 11 kwietnia 2011 r.   00013

Gdybym był bogaty

Mając milion koron w banku Szwed czuje się bogaty. O ile nie mieszka w Sztokholmie, naturalnie. Mieszkańcy stolicy Szwecji potrzebują dwa miliony, by osiągnąć podobne poczucie.

Instytut badania opinii publicznej Novus zapytał o bogactwo po tysiąc osób powyżej 18 lat w czterech krajach nordyckich – Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii. Postawiono następujące pytania:

– Co dla Ciebie oznacza być bogatym w znaczeniu ekonomicznym?
– Przy jakiej sumie na koncie czułbyś się bogatym?
– Jaka jest najprostsza recepta na bogactwo?
– Co byś zrobił, gdybyś dostał milion koron?

Milionem zadowalają się również Norwedzy, podczas gdy Duńczycy i Finowie plasują się bliżej Sztokholmian. Najprostszym sposobem, by zostać bogatym, jest spadek – zgodnie twierdzą Skandynawowie. Co do drugiego miejsca zdania są już podzielone. Szwedzi wierzą w totolotka, Norwedzy preferuje karierę zawodową, podczas gdy Duńczycy i Finowie wybierają oszczędzanie. Spośród wszystkich krajów nordyckich Szwedzi najmniej wierzą w możliwość dorobienia się poprzez własną pracę i karierę zawodową. Zamiast tego upatrują szczęścia w grach losowych. Ciężka praca i oszczędzanie – nie dla Szweda.

Milion szwedzkich koron

Oto milion szwedzkich koron.

Co zrobi Skandynaw, gdy już będzie bogaty? Będzie podróżował – co do tego są zgodni mieszkańcy wszystkich czterech krajów. Na drugim miejscu stawiają oni zakup mieszkania... poza Szwedem. Szwedzi twierdzą, że najpierw przekazaliby część pieniędzy na cele dobroczynne. Może to i prawda. Łatwo przyszło, łatwo poszło. Przecież jako jedyni nie zamierzają dochodzić do bogactwa pracą i oszczędzaniem, a liczą na spadek lub wygraną w totolotka.

Mieszkańcy wszystkich badanych krajów zarzekają się też, że po osiągnięciu bogactwa nie przestaną pracować. Brak im widocznie fantazji, by realizować własne przedsięwzięcia. A może po prostu gdzieś w głębi duszy wiedzą, że milion koron znika bardzo szybko, jak tylko popuścić mu cugle.

nic

 

 

 

   
 

Ryszard Nowak
rn@szwecja.net

 
 
px

1 mln koron szwedzich = około 454 545 zł.