pil Szwecja / Nowiny / 2011 / ...    
 

Środa, 7 kwietnia 2011 r.   00184

Nowe twarze na banknotach

W środę, 6 kwietnia na konferencji prasowej szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) oficjalnie zaprezentował serię nowych banknotów i monet, które mają wejść do obiegu w roku 2014-2015. Prace nad tymi zmianami trwały od 2008 r. Jeszcze w zeszłym roku z obiegu wycofano monetę 50 öre. Teraz - oprócz odświeżenia wizerunków i motywów, które znajdą się na banknotach, oraz ujednolicenia serii - nowością będzie wprowadzenie banknotu 200-koronowego i 2-koronowej monety.

Banknoty

Obecna forma banknotów jest dość stara, pochodzi z połowy lat 80-tych ubiegłego wieku. Jak więc będą wyglądały nowe? Wszystkie będą drukowane na nieco grubszym, bawełnianym papierze. Będą też trochę mniejsze niż obecne – wysokość wszystkich walorów wyniesie 66 mm, natomiast długość będzie się wahać między 120 a 154 mm.

Banknoty zaopatrzone będą w specjalny nadruk ułatwiający posługiwanie się nimi osobom niedowidzącym. Będą też posiadały dodatkowe, nowoczesne elementy zabezpieczające. Dla walorów o niższym nominale (20 i 50 kr) przewidziane jest jedno nowe zabezpieczenie i dwa dla wyższych nominałów. Pierwszy detal zabezpieczający (tzw. Spark) otrzymają wszystkie nowe banknoty. Będzie to rodzaj specjalnego, zmieniającego barwy druku dającego efekt trójwymiarowości i widocznego jedynie pod pewnym kątem. W drugi detal, tzw. Motion dający pod pewnym kątem wrażenie ruchu, zostaną dodatkowo wyposażone banknoty o wyższych nominałach (100, 200, 500 i 1000 kr).

Dotychczasowa kolorystyka zostanie zachowana (tonacja szaro-brązowa dla banknotu 1000 kr, czerwona dla 500 kr, niebieska dla 100 kr, żółto-pomarańczowa dla 50 kr i fioletowa dla 20 kr), natomiast nowy banknot 200-koronowy będzie w tonacji zielonej.

I chyba najważniejsza kwestia - wybór osób, których wizerunki znajdą się na nowych banknotach. Tutaj założenia były jasno sprecyzowane. Miały to być postaci o dużym znaczeniu dla szwedzkiej kultury, działające na przestrzeni XX wieku, mocno osadzone w wartościach narodowych, cieszące się międzynarodowym uznaniem i reprezentujące różne regiony Szwecji.

Nowe twarze na szwedzkich banknotach

Na każdym banknocie znajdzie się więc portret znanej postaci, wraz z powiązanym z nią motywem przyrodniczym. Tym sposobem wkrótce w naszych portfelach pojawią się:
 

Dag Hammarskjöld nic

Dag Hammarskjöld (1905-1961), szwedzki dyplomata
– na banknocie o nominale 1000 koron, wraz z motywem zaczerpniętym z Laponii;

Birgit Nilsson  

Birgit Nilsson (1918-2005), śpiewaczka operowa
– na banknocie o nominale 500 koron, z motywem pochodzącym z okolic jej dzieciństwa w Skanii;

Ingmar Bergman  

Ingmar Bergman (1918-2007), reżyser filmowy
– na banknocie o nominale 200 koron, z motywem bliskiej mu Gotlandii;

Greta Garbo  

Greta Garbo (1905-1990), gwiazda filmowa
– na banknocie o nominale 100 koron i motyw Sztokholmu;

Evert Taube  

Evert Taube (1890-1976), piosenkarz i trubadur
– na banknocie o nominale 50 koron i motyw z regionu Bohuslän;

Astrid Lindgren  

Astrid Lindgren (1907-2002) autorka literatury dziecięcej
– na banknocie o nominale 20 koron, wraz z motywem charakterystycznym dla Smolandii.

nic rulon

 

 

 

Monety

Nowe 1-, 2- i 5- koronówki będą mniejsze i lżejsze od obecnych, natomiast 10-koronówka pozostanie niezmieniona. W przyszłości znikną jednak monety w kolorze srebrnym. Aby uniknąć stosowania niklu monety 1- i 2-koronowe będą bite z platerowanej miedzią stali, a 5- i 10-koronowe ze stopu Nordic Gold. Kanty monet pokryte będą różnego rodzaju żłobieniami, co ułatwi posługiwanie się nimi osobom niedowidzącym. Zachowana jednak zostanie tradycja przedstawiania na awersie wizerunku głowy państwa.

Prototypy monet 2011

Prototypy monet 1, 2 i 5-koronowych oraz moneta 10-koronowa.
Foto Petter Karlberg

Harmonogram prac

Wszystkie przygotowania potrwają kilka lat, dlatego nowe banknoty i monety zobaczymy w obiegu najwcześniej w 2014-2015 roku. Teraz, w kwietniu Riksbanken ogłosi konkurs na opracowanie nowej formy graficznej banknotów, który potrwa do końca 2011 r. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, decyzja co do ich ostatecznego wyglądu zostanie podjęta najpóźniej na początku 2012 r. Jeśli chodzi o monety, to propozycje nowych projektów przedstawi ich dostawca i na tej podstawie pełnomocnik Banku Narodowego podejmie decyzję. Cały harmonogram wprowadzenia nowych monet i banknotów powinien być ustalony jeszcze w tym roku.

 
 

 

   
 

KasiaKatarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

© Szwecja.net