pil Szwecja / Nowiny / 2010 / ...    
 

Środa, 16 września 2010 r.   00155

Temat: Wybory 2010.

Perfect timing

Perfect timing – właściwy wynik o właściwym czasie. Tak można by dzisiaj pochwalić Alians – centroprawicowy blok wyborczy, na który składają się cztery partie: Moderaci (m), Liberałowie (fp), Center (c) oraz Chrześcijańscy Demokraci (kd). Na trzy dni przed wyborami do riksdagu osiągają oni w sondażach 8% przewagi nad czerwono-zielonym blokiem opozycyjnym.

Wiarygodność tego wyniku jest tym większa, że bazuje on nie na pojedynczym sondażu, a pokazuje średnią z wielu badań sześciu największych instytutów badania opinii publicznej w Szwecji – Demoskop, Novus, Sentio, Sifo, Synovate i United Minds. Wymieniane poniżej wyniki stosują również tę samą metodę.

Allians 2006

Czterej przywódcy partyjni zwycięskiego Aliansu po wyborach 2006 r.

Po zwycięskich wyborach w 2006 roku losy Aliansu bywały różne. Poparcie w sondażach dla świeżo wybranych ulubieńców ludu zaczęło spadać bardzo szybko. Już w dwa miesiące po wyborach opozycja miała już blisko 5–procentową przewagę. Powiększała się ona potem mniej lub bardziej regularnie. W styczniu 2008 roku kapryśnym zachwytem ludu obdarowywało partie opozycji – blok czerwono-zielony – już blisko 20% wyborców więcej niż rządzącą koalicję.

nic

Szwecja, anonse1

 

 

Podobny wynik utrzymywał się aż do września 2008 roku. Ale na dwa lata przed obecnymi wyborami, w połowie kadencji, przewaga czerwonych – Socjaldemokratów i Komunistów, ozdobionych partią Zielonych, jak pomidor pietruszką – zaczęła maleć.

Nagły zwrot nastrojów wyborczych zbiega się z początkami kryzysu ekonomicznego na świecie. Poparcie dla czerwonych zaczęło spadać, jak kursy akcji na giełdzie. – Sorry Lenin, but bussines is bussines – westchnął lud i poparł prawicę.

Rząd walczył z kryzysem skutecznie. Dbał przede wszystkim, żeby ograniczać wzrost bezrobocia, o utrzymanie budżetu w równowadze i nie powiększania długu państwa. Pani minister gospodarki Maud Oloffson (c) biła się jak lew, by ratować miejsca pracy w fabryce Saaba w Trollhättan. I wygrała – mimo że Amerykanie z GM chcieli „wpuścić ją w maliny” i przerzucić koszty likwidacji Saab Automobile na szwedzkie państwo. W efekcie Saab został uratowany. Dziś nawet tradycyjnie lewicowi wyborcy, szeregowi członkowie związków zawodowych LO, popierają prawicowy rząd.

Anders Borg (m), minister finansów, ostro trzymał cugle finansów publicznych. Cały czas wspierał go premier Fredrik Reinfeldt. Nie mamił ludu na tle kolorowej mapy. Zamiast tego dbał o dobry stan budżetu państwa. Szwecja nie musiała robić ani dużych cięć w sektorze publicznym, ani zapożyczać się lawinowo. W efekcie dzisiaj Szwecja wychodzi z kryzysu z ciosem.

  Fredrik Reifeldt
 

Anders Borg

Anders Borg, minister finansów Szwecji.

 

Premier Szwecji, Fredrik Reinfeldt.

 

 

Rozsądne działania rządu w latach kryzysu znalazły uznanie nawet tej części społeczeństwa, która jest bardzo przywiązana do „opiekuńczego państwa”, czyli szwedzkiej wersji narodowego socjalizmu. 4 kwietnia 2009 r. gruchnęła wiadomość: Alians większy od opozycji! Po raz pierwszy od października 2006 roku Alians znowu wyszedł na prowadzenie. Wprawdzie według badania tylko jednego z instytutów, Demoskopu, ale zawsze.

Szczęście trwało krótko. Inne sondaże zaczęły znowu wykazywać przewagę „czerwonych z pietruszką”. Ale do dawnej świetności przewaga ta już nie wróciła. Wykresy ilustrujące zmienne sympatie ludu biegły sobie spokojnie aż do maja tego roku prawie równolegle - na górze czerwone, na dole fiołki. W maju nastąpiła zmiana.

Od maja 2010 roku niebieskie jest górą. W czerwcu przewaga Aliansu zaczyna być wyraźna i potwierdzana w sondażach niemal wszystkich instytutów. W lipcu nabiera rozpędu, a w sierpniu poparcie wyborców dla Aliansu przekracza 50%.

Dziś, na trzy dni przed wyborami, przewaga wynosi około 8% i nadal rośnie. Doskonały finisz. Około 1,5 miliona Szwedów oddało już swoje głosy – pozwala na to szwedzka ordynacja. Można więc przypuszczać, że przewaga Aliansu jest tam podobna, jak w sondażach. Trzeba przyznać, że rząd Fredrika Reinfeldta doskonale rozegrał czteroletnią kampanię wyborczą.

 

Ryszard Nowak
rn@szwecja.net

 
 

2006-2010