pil Szwecja / Nowiny / 2010 / ...    
 

Sobota, 4 września 2010 r.   00695

Gdy Szwed marzy o seksie

Nowo przeprowadzone w Szwecji badanie uchyla rąbka tajemnicy, co myślą (i miejmy nadzieję nie tylko myślą) Szwedzi w tym temacie. Novus Opinion, na zlecenie koncernu farmaceutycznego Pfizer, wypytał ponad 2 tysiące mężczyzn w wieku 20-80 lat o niemal wszystko – począwszy od fantazji seksualnych, a skończywszy na seksualnych nawykach. To największe takie badanie od 15 lat. Według Stefana Arvera, lekarza Centrum Andrologii i Medycyny Seksualnej przy szpitalu Karolinska w Sztokholmie, wyniki wskazują na dobry stan zdrowia seksualnego Szwedów, a nawet na jego poprawę. Niektórzy z badanych chwalą się nawet uprawianiem seksu kilka razy w ciągu dnia (gratulujemy!).

Wyniki badania nie są chyba specjalnie odkrywcze ani zaskakujące – dwie trzecie Szwedów myśli o seksie przynajmniej raz dziennie, a za najatrakcyjniejsze części kobiecego ciała uważane są biust i pośladki. Tutaj więc szwedzcy mężczyźni zbytnią oryginalnością nie grzeszą. W wolnych chwilach oddają się marzeniom o seksie z sąsiadką, koleżanką z pracy, a najlepiej z kilkoma kobietami jednocześnie. Zdarzają się też amatorzy bardziej wyrafinowanych wrażeń. Ponad jedna trzecia szarmancko przyznaje, że kobiety są dla nich atrakcyjne bez względu na wiek. Inna sprawa, że akceptowalna granica „przydatności do spożycia” przesuwa się wraz z wiekiem ankietowanego, ale nie czepiajmy się szczegółów.

nic Typowa Szwedka

Zwyczajna Szwedka rzadko bywa obiektem marzeń przeciętnego Szweda...

 

Böje Salming

Börje Salming

nic

Jak zatem wygląda szwedzki wzorzec męskości? Otóż zdaniem samych męż­czyzn przybiera on postać Börje Salminga, legendy szwedzkiego hokeja. Po piętach w rankingu depcze mu Magnus Samuelsson – najlepszy szwedzki strong­man i mistrz świata, a na co dzień potulny rolnik, specjalizujący się w produkcji mleka i wołowiny. Najbardziej pożądaną cechą świadczącą o prawdziwej męskości okazuje się być poczucie bezpieczeństwa, jakie kobieta może znaleźć w mniej lub bardziej rozłożystych, ale na pewno silnych ramionach takiego mężczyzny. Zaszczytne miejsce w pierwszej dzie­siątce znalazło się też dla premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta (czyli wpływy i władza też są sexy). Ciekawe, co na to najbardziej zaintereso­wane, czyli kobiety.

 
Magnus Samuelsson  

Magnus Samuelsson

 

Teraz kolej na ideał kobiecości. Najwię­kszym obiektem pożądania i kobietą marzeń przeciętnego Szweda jest zdecydo­wanie księżniczka Madeleine, młodsza siostra szwedzkiej następczyni tronu, księżniczki Victorii. Zapewne po części ze względu na niezaprzeczalną urodę, a częścio­wo z powodu wakatu na lukra­ty­wnym stanowisku narzeczonego, zwolnio­nym niedawno ze sporym hukiem przez Jonasa Bergströma. Na drugim miejscu na liście nie zawsze pobożnych życzeń uplasowała się nasza piękna Izabella Scorupco.

nic

Księżniczka Madeleine

Księżniczka Madeleine

I byłoby niemalże jak w raju, czyli prawie idealnie, ale jak wiemy „prawie” robi wielką różnicę. Ta „różnica” nazywa się „kłopoty z potencją”. Problem ten dotyka co piątego Szweda. Dziewięciu na dziesięciu z nich nie szuka w tej sprawie pomocy lekarskiej. Stres i wstyd związany z rozmową o tak intymnej sferze życia okazuje się zbyt duży. Eva Rusz, psycholog i ekspert ds relacji, stara się litościwie uspokajać mężczyzn, że wcale nie muszą być seksmaszynami gotowymi do działania zawsze i wszędzie. Znajomy problem występuje też na linii komunikacyjnej kobieta-mężczyzna – aż 43% Szwedów przyznaje, że trudno im zrozumieć, co kobieta ma na myśli. I raczej nie ma co liczyć na to, że problem ten zniknie do czasu kolejnego badania.

 

 
Izabella Scorupco  

Izabella Scorupco

 

 
Kasia

Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net