pil Szwecja / Nowiny / 2010 / ...    
Dzień Szwecji w Warszawie

Organizatorem Dnia Szwecji w Warszawie jest Eventica,
info@dzienszwecji.pl
www.dzienszwecji.pl

 

 

Niedziela, 23 maj 2010 r.   00133

Szwecja w Warszawie

Wczoraj na Rynku Nowego Miasta w Warszawie przez cały dzień niepodzielnie królowała Szwecja. Dzień Szwecji, zorganizowany w tym roku po raz pierwszy, przyciągnął wielu Warszawiaków, ciekawych i spragnionych szwedzkich klimatów. Na szczęście dopisała też pogoda, a przetaczająca się akurat przez Warszawę fala powodziowa nikogo nie odstraszyła.

Rynek, tonący tego dnia w niebiesko-żółtych barwach, wypełnił się szwedzką muzyką i stoiskami, prezentującymi szwedzkie firmy i typowe, szwedzkie produkty. Ciekawi szwedzkich smaków mogli skosztować szwedzkiego śledzia i chrupkiego pieczywa Wasa. Dbający o swoje ciało mieli okazję zapoznać się z kosmetykami Oriflame. Miłośnicy książek mieli do dyspozycji stoisko wydawnictwa Czarna Owca (dawniej Jacek Santorski & Co.) ze szwedzką literaturą i m. in. słynną trylogią Stiega Larssona „Millennium”, a dzieci - stoisko z płytami CD, z przygodami Pippi Långstrump w wersji audio, czytanymi przez Edytę Jungowską, która również była na miejscu i podpisywała płyty. Stoisko Scandinavian Living - oazy stylu skandynawskiego - prezentowało pierwszą w Polsce firmę, skupiającą się na wysokiej jakości produktach projektantów, pochodzących głównie ze Skandynawii. Miłośnicy podróży i zwiedzania mogli odwiedzić stoisko promujące Sztokholm i jego muzea. Nie zabrakło też innych flagowych, szwedzkich marek – samochodów Volvo (od niedawna niestety już bardziej chińskich niż szwedzkich) i produktów firmy Husqvarna (znanej z produkcji pił i kosiarek).

Edyta Jungowska

Od rana na rynku odbywało się wiele atrakcji. Szczególnie najmłodsi nie mogli się nudzić, biorąc udział m. in. w licznych, przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach i konkursach, lub oglądając występy teatru dziecięcego.

Po południu przyszedł czas na muzykę - jazz po szwedzku w wykonaniu Wawrzyniec Prasek Trio oraz na pokaz mody marki Odd Molly szwedzkich projektantów Karin Jimfelt-Ghatan i Peta Holknekta. Kolekcja - niezwykle barwna i dziewczęca, prezentowana przez bose dziewczyny w rytm popularnych, szwedzkich piosenek – chyba przypadła publiczności do gustu.
 

nic

 

 

Fredrika Stahk
 

Na zakończenie dnia wystąpiła szwedzka wokalistka Fredrika Stahl - mieszkająca na stałe w Paryżu autorka głębokich, niebanalnych tekstów, podawanych w równie niebanalnej, jazzowej formie. Bardzo udany koncert o niepowtarzalnym klimacie.

Przez całą sobotę na Rynku Nowego Miasta rzeczywiście można było poczuć się jak w Szwecji. Klimat dopełniały dobiegające z różnych stron strzępki rozmów prowadzonych po szwedzku, wszechobecne szwedzkie flagi i prawdziwi „szwedzcy fanatycy” w żółto-niebieskich strojach. To dopiero pierwsza taka impreza w Warszawie i chyba nie ostatnia. Prawdopodobnie co roku będziemy mogli spotykać się na Dniu Szwecji, który miejmy nadzieję będzie się coraz bardziej rozwijał, czego Organizatorom z całego serca życzymy.

 

Szwedzka wokalistka
Fredrika Stahl

 

 

   
 

KasiaKatarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

© Szwecja.net

 

Foto. Katarzyna Ziętek
© Szwecja.net

 

 I ja tam byłam, wśród „szwedzkich fanatyków”...

   
Kasia i chłopaki