pil Szwecja / Nowiny / 2010 / ...    
 
Fredrik Reninfeldt i Dymitri Medwediew
nic

 

 

Wtorek, 9 marca 2010 r.   00123

Odwilż

Chłodne, od czasu wojny w Gruzji, stosunki szwedzko-rosyjskie zaczynają się ocieplać. Porównanie przez szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 roku z aneksją Czechosłowacji przez hitlerowskie Niemcy w 1938 roku, nie przypadło do gustu Władimirowi Putinowi. Jednak po szwedzkiej zgodzie na budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku, na Kremlu uznano, że gadanie gadaniem, a liczą się czyny.

Wkrótce po upadku głównego bastionu oporu przeciwko bałtyckiej rurze, jesienią ubiegłego roku, rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew przybył do Sztokholmu na unijny szczyt. Przy tej okazji zaprosił premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta do siebie. Dzisiaj premier wraz z Bildtem bawią w Moskwie i robią interesy z Putinem. Business as usual.

Szwedzki premier i minister spraw zagranicznych spotkają tam prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa oraz premiera Władimira Putina. Jest to pierwsza od wielu lat szwedzka wizyta w Moskwie na tak wysokim szczeblu. Jak głosi rządowa notatka prasowa, głównym tematem rozmów będą „szwedzko-rosyjskie relacje, agenda modernizacji Rosji, łącznie z warunkami działania dla szwedzkich przedsiębiorstw w Rosji”. Dla niepoznaki dorzucono też „prawa człowieka”, cokolwiek by to dziś miało oznaczać.

Szwecja postrzega Rosję jako olbrzymi rynek, który po pewnym „ucywilizowaniu” może być żyłą złota dla szwedzkich przedsiębiorstw. Już teraz np. szwedzka firma telekomunikacyjna Tele2 jest czwartym co do wielkości operatorem telefonii komórkowej w Rosji, łupiącym bezlitośnie 14 milionów klientów. Inwestycje Tele2 w Rosji osiągają już teraz 6 mld zł.

Wśród innych szwedzkich potentatów na rosyjskim rynku znajdujemy całą paletę flagowców szwedzkiego przemysłu: Volvo Lastvagnar oraz Scania – producenci samochodów ciężarowych, firmy telekomunikacyjne Ericsson i TeliaSonera, koncern papierniczy Svenska Cellulosa AB, SKF i Sandvik – przemysł maszynowy oraz producent kosmetyków Oriflame.

Podpisane zostanie szereg umów. Dotyczą one m. in. wprowadzenia na orbitę szwedzkich sztucznych satelitów, uproszczenia biurokracji dotyczącej Szwedów pracujących w Rosji oraz współpracy energetycznej. To ostatnie ma stworzyć szanse uzyskania wielkich zleceń dla mniejszych szwedzkich przedsiębiorstw, jeżeli będą działały one wspólnie wobec Rosji.

W Sztokholmie słonecznie i +3°C.

  Ławrow i Bildt

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Szwecji: Siergiej Ławrow i Carl Bildt.

 

 

 
Ryszard Nowak
rn@szwecja.net

© Szwecja.ne