Szwecja / Nowiny / 2009 / ...
Szwecja, Saab Automobile, Koenigsegg
 

 
Wtorek, 18 sierpnia 2009 r.   00009

SAAB sprzedany

Po wielu latach zesłania Saab, jeden ze znaków firmowych Szwecji, powraca w szwedzkie ręce. Dzisiaj rano, na dwa dni przed upływem terminu zakończenia rekonstrukcji, amerykański koncern General Motors potwierdził oficjalnie, że wiążąca umowa o przejęciu Saab Automobile przez szwedzką grupę Koenigsegg została zawarta. Proces sprzedaży ma zostać zakończony w przyszłym miesiącu. Podpisano już umowę, na podstawie której Koenigsegg Group przejmuje akcje GM w Saab Automobile (za jaką kwotę, pozostaje tajemnicą). GM umarza też trzy czwarte długu Saaba, co odpowiada 750 milionom dolarów. Jednocześnie Koenigsegg otrzymuje prawo do produkowania Saaba nowej generacji bez ponoszenia kosztów.

Cała transakcja jest jednak bardzo skomplikowana - obejmuje wiele różnych umów, dotyczących przeniesienia rozwiązań technicznych i usług serwisowych, obowiązujących nadal pomiędzy Saabem i GM. Na razie jednak, przez określony w umowie okres, GM i Saab będą kontynuować współpracę w tym zakresie.

Od zawarcia dzisiejszej umowy do końcowego etapu sprzedaży droga jest jeszcze dość daleka. Jednak według Carla-Petera Forstera, dyrektora generalnego GM Europa, najważniejszy krok w kierunku ostatecznego porozumienia został wykonany. Zdaniem Fostera kombinacja świetnej marki, jaką jest Saab - jego unikalnej linii, bezpieczeństwa i rozwiązań technologicznych - z innowacyjnością, przedsiębiorczością i zapleczem finansowym grupy Koenigsegg, może oznaczać dla Saaba świetlaną przyszłość.

  Szwecja, SAAB, Christian von Koenigsegg.

Christian von Koenigsegg, wizjoner, który nie poprzestaje na marzeniach.


 

Christian von Koenigsegg, szef Koenigsegg Group, planuje ze swej strony przekształcić Saaba w niezależną spółkę i sprawić, by szwedzki klejnot narodowy odzyskał swój utracony blask.

Dzisiejsze informacje o zawarciu umowy zostały z entuzjazmem przyjęte przez kierownictwo Saaba. Szef Saab Automobile, Jan Åke Jonsson, uważa, że to doskonała wiadomość dla wszystkich tych, którzy współpracują z Saabem. To ważny krok w kierunku zabezpieczenia miejsc pracy i przyszłości firmy jako szwedzkiego producenta samochodów.

Dzięki umowie budzą się też wielkie nadzieje na odzyskanie zaufania klientów do szwedzkiej marki, i to w bardzo korzystnym momencie - tuż przed rozpoczęciem promocji nowego modelu Saaba 9:5, który ma zostać zaprezentowany na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie w połowie przyszłego miesiąca.

Żeby zamknąć transakcję pozostaje do rozwiązania tylko jeden problem - kwestia finansowania. Według zawartego porozumienia, nowy właściciel Saaba liczy na pożyczkę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 600 milionów dolarów (4,4 miliardów koron). Saab złożył podanie o udzielenie pożyczki, ale najpierw musi uzyskać na nią państwowe gwarancje. Szwedzki rząd natomiast, zanim udzieli gwarancji, musi zatwierdzić przedstawiony przez Saaba biznesplan. Chce też mieć pewność, że produkcja Saaba pozostanie nadal w Szwecji. Wszystkie końcowe ustalenia muszą zapaść najpóźniej do 22-go września, kiedy to EIB ma rozpatrzyć złożony wniosek.

Prezes Koenigsegg Group, Augie K. Fabela, twierdzi, że do tej pory uzyskano 70% finansowania, zdobycie brakujących 30% może zająć jeszcze kilka miesięcy. Pozostają więc do załatwienia tylko ostatnie 3 miliardy koron, by doprowadzić proces kupna Saaba do końca.

 
 

 
 
Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

© Szwecja.net