Szwecja / Nowiny / 2009 / ...
Szwecja, Koenigsegg.
 

 
Środa 17 czerwca 2009 r.   00013

Koenigsegg kupuje SAABa

Ostatnie wiadomości o sprzedaży Saab Automobile firmie Koenigsegg zostały wczoraj oficjalnie potwierdzone przez jego dotychczasowego właściciela, koncern General Motors. Nowy właściciel wydaje się posiadać konieczne zaplecze finansowe, by utrzymać i rozwinąć Saaba. Przy tym wykazuje również duże zaangażowanie i mnóstwo dobrych chęci. Kim jednak są tak naprawdę osoby, stojące za szwedzko - norweskim konsorcjum, które wkrótce przejmie Saaba?

36-letni Christian von Koenigsegg, założyciel i dyrektor generalny małej szwedzkiej firmy z Ängelholm, produkującej ekskluzywne samochody sportowe, od dziecka marzył o stworzeniu najszybszego samochodu na świecie. Początek temu marzeniu dał norweski, animowany film o wyścigach samochodowych "Flåklypa Grand Prix", który jako kilkulatek obejrzał z zapartym tchem. Od tego czasu jego marzenie rosło, aż w końcu przerodziło się w prawdziwą pasję i miłość do szybkich samochodów.

Zrealizował je niedługo potem. Już w 1994 r. rozpoczął w Ängelholm produkcję samochodów, wtedy jeszcze na bardzo niewielką skalę. W roku 2002 cel został osiągnięty – ruszyła seryjna produkcja modelu CC 8S, który został wtedy uznany przez Księgę Rekordów Guinnessa za najmocniejszy samochód na świecie. W 2006 r. natomiast trafił w ręce szwedzkiego klienta pierwszy egzemplarz modelu CCR, który, według rankingu miesięcznika „Forbes”, należy do dziesiątki najpiękniejszych modeli samochodów w historii.

Dzisiaj firma Koenigsegg zatrudnia 50 osób i produkuje 20 samochodów rocznie. W porównaniu z innymi koncernami samochodowymi jest malutka. Ale Koenigsegg to entuzjaści, spełniający swoje marzenia i kochający to, co robią – w tym jest ich siła i nadzieja dla Saaba.

Drugą ważną postacią, stojącą za przejęciem Saaba, jest norweski finansista i milioner Bård Eker - założyciel i szef norweskiej spółki holdingowej Eker Group, będącej współwłaścicielem firmy Koenigsegg. W norweskich mediach obraz Bårda Ekera jest wręcz mistyczny. Przedstawia się go jako pracoholika, dysponującego niespożytymi zasobami energii, śpiącego po 4 godziny na dobę, jeżdżącego non stop po całym świecie, zafascynowanego motoryzacją i kochającego prędkość.

Szwecja, SAAB, Koenigsegg, Bard Eker.

Bård Eker

Razem z Christianem von Koenigsegg mają więc wiele wspólnego – tę samą pasję i miłość do samochodów, ten sam upór i konsekwencję w dążeniu do celu. Przy okazji Bård Eker ma też środki finansowe, potrzebne do sfinalizowania całej transakcji i poprowadzenia dalszej działalności Saaba.

Christian von Koenigsegg twierdzi, że istnieje dobre rozwiązanie dla Saaba. Ale tak naprawdę to nie firma Koenigsegg z Ängelholm - mały producent samochodów sportowych – stoi za jego zakupem. Jest tylko fasadą, za którą kryją się prawdziwi kupcy, wchodzący w skład nowo utworzonego, silnego finansowo konsorcjum Koenigsegg Group. Oprócz Christiana von Koenigsegg i znanego już Bårda Ekera, należą do niego amerykański biznesmen i miliarder Augie K Fabela i przedsiębiorca Mark Alan Bishop. To oni tworzą tak naprawdę finansowe zaplecze dla tej transakcji.

  Szwecja, SAAB, Christian von Koenigsegg.

Christian von Koenigsegg, wizjoner, który nie poprzestaje na marzeniach.


 

Według zawartego porozumienia, nowy właściciel Saaba liczy też na pożyczkę w wysokości 600 milionów dolarów od Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wraz z państwowymi gwarancjami, udzielonymi przez szwedzki rząd. EBI musi jednak najpierw rozpatrzyć złożony wniosek. Szwedzki rząd natomiast, zanim udzieli gwarancji, chce mieć pewność, że produkcja Saaba pozostanie nadal w Szwecji.

Tak czy inaczej przed Koenigsegg Group teraz wielkie wyzwanie. Proces odbudowy Saaba na pewno pochłonie dużo czasu i będzie wymagał wiele pracy i cierpliwości. Nie brakuje jednak entuzjazmu i wiary, że uda się stworzyć znów silną firmę, która będzie mogła funkcjonować na międzynarodowym rynku.

 
 

 
 
Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

© Szwecja.net