Szwecja / Nowiny / 2009 / ...
 

Piątek 1 maja 2009 r.   00016

Pałac Haga

Od kiedy 24 lutego oficjalnie ogłoszono zaręczyny księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem, trwały spekulacje na temat miejsca, w którym zamieszka po ślubie młoda para.

Kilka dni temu sytuacja się wyjaśniła – szwedzki rząd wraz z premierem Fredrikiem Reinfeldtem zauważył duże zainteresowanie ze strony dworu królewskiego pałacem Haga* w Solna pod Sztokholmem i postanowił zrzec się prawa do jego użytkowania na rzecz księżniczki. Rząd dysponował pałacem Haga od 1966 r., kiedy to ówczesny król Gustaf VI Adolf przekazał mu prawo do użytkowania pałacu. Do tej pory pałac spełniał rolę gościnnej rezydencji podczas wizyt państwowych. Odbywały się też tutaj różnego rodzaju rządowe spotkania.

Decyzja rządu została przyjęta przez dwór królewski i samą księżniczkę Victorię z dużą radością. Tym bardziej, że z miejscem tym związanych jest wiele miłych wspomnień. Tutaj mianowicie spędził lata swojego dzieciństwa obecny król Carl XVI Gustaf wraz ze swoimi rodzicami i czterema siostrami, zwanymi popularnie „Hagasessor” – połączenie nazwy pałacu z końcówką słowa „prinsessor”, księżniczki.

Pałac Haga (nazywany wcześniej Pawilonem Królowej) został wybudowany dla Gustava IV Adolfa w latach 1802-1804 pod kierunkiem szwedzkiego architekta Carla Christoffera Gjörwella. Podczas całego XIX w. wielokrotnie pełnił rolę rezydencji królewskiej. W latach 30-tych ubiegłego wieku został odnowiony i zamieszkali w nim książę Gustav Adolf i księżniczka Sibylla – rodzice obecnego króla.

Widok pałacu od strony parku.

 

Wejście główne do pałacu Haga.

 

 

Pałac położony jest w Solna, na obrzeżach Sztokholmu, w parku Haga, będącym częścią Ekoparku – pierwszego na świecie Miejskiego Parku Narodowego. Park jest ulubionym przez mieszkańców stolicy miejscem wycieczek, posiadającym wspaniałe tereny służące do rekreacji i wypoczynku.

Historia parku sięga połowy XVIII w., kiedy to ówczesny król Gustav III (1771-1792) postanowił stworzyć królewski park w popularnej okolicy Haga. W rezultacie, z pomocą czołowych architektów i dekoratorów, powstał park w stylu angielskim z kilkoma niecodziennymi budowlami. Król zbudował tutaj swoją „pustelnię”, nazwaną później Pawilonem Gustava III. Pawilon jest jednym z najlepszych przykładów późnego stylu gustawiańskiego. Planowano również postawienie pałacu królewskiego na wzór Wersalu. Jednak nagła śmierć króla po słynnym zamachu podczas balu maskowego w operze sprawiła, że budowę wstrzymano i budowla pozostała niedokończona. Wszystko, co z niej pozostało, to ruiny fundamentów budynku.

Ze wszystkich wspaniałych budynków w tym parku, szczególną atmosferę ma Ekotemplet - tu Gustav III z rodziną jadali w lecie posiłki, a dzięki odpowiedniej akustyce można było podsłuchiwać prowadzone tam rozmowy.

 

Pawilon Gustava III.

 

 

Ekotemplet – Świątynia Echa.

Park Haga znany jest także z tzw. Miedzianych Namiotów, w których pierwotnie mieściły się stajnie i kwatery straży królewskiej. Obecnie znajduje się tam restauracja, kawiarnia i parkowe muzeum. W parku znajduje się również Dom Motyli i ogród botaniczny.

 

Widok z Ekotemplet na wody Brunnsviken.

 

Miedziane namioty, Koppartälten, w Parku Haga.

W obecnej sytuacji pojawia się pytanie, na ile planowana przeprowadzka księżniczki Victorii i Daniela Westlinga do pałacu Haga ograniczy ogólny dostęp do parku. I jeszcze jedna drażliwa kwestia – mimo że pałac jest w dobrym stanie i obecnie nie wymaga renowacji, musi zostać dostosowany do potrzeb młodej pary, by mógł spełniać rolę mieszkania dla rodziny. Budynek posiada dwie kondygnacje, środkowa część jest o jedno piętro wyższa. Co do ilości pokoi, to wiadomo tylko tyle, że jest ich „więcej niż 10, ale mniej niż 50”. Koszty przystosowania pałacu ma ponieść państwo, czyli de facto podatnicy.

 
 

 
 
Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

Fot. Katarzyna Ziętek

 
 

* Pałac o tej samej nazwie, Haga Slott, jest również w pobliżu miasteczka Enköping, ok. 100 km na zachód od Sztokholmu.