Szwecja / Nowiny / 2009 / ...
 

Środa 25 marca 2009 r.   00011

Ślub jak z bajki

Wiadomo już dokładnie kiedy szwedzka następczyni tronu, księżniczka Victoria zostanie żoną Daniela Westlinga. Według oficjalnych informacji, potwierdzonych przez dwór królewski, ślub odbędzie się w sobotę 19 czerwca 2010 r. Miejscem ceremonii będzie protestancki kościół Storkyrkan, położony tuż obok zamku królewskiego w Sztokholmie.

Termin ślubu został zapewne wybrany nieprzypadkowo. Rodzina królewska będzie miała wtedy dodatkowy powód do świętowania. W przyszłym roku bowiem mija 200 lat, od kiedy pierwszy członek rodu Bernadotte, z którego wywodzi się obecny król Carl XVI Gustaf, został ogłoszony następcą tronu szwedzkiego. Był nim Jean Baptiste Bernadotte, w 1810 r. adoptowany przez króla Szwecji Karola XIII, a 21 sierpnia tego samego roku wyznaczony na następcę tronu.

Poza tym wielu innych członków dynastii Bernadotte uczyniło datę 19 czerwca bardzo szczególną. Najpierw król Oscar I (syn Jeana Baptiste Bernadotte) właśnie dnia 19 czerwca 1823 r. ożenił się z Josephine Leuchtenberg. Następnie tego samego dnia 1850 r. król Karl XV poślubił księżniczkę holenderską Lovisę. Również 19 czerwca, ale w 1857 r. przyszły król Oscar II przybył do Szwecji wraz z księżniczką Sofią Nassau, którą poślubił tego samego roku w Niemczech. By nie sięgać pamięcią zbyt daleko, także obecna para królewska – król Carl Gustaf XVI i królowa Silvia – pobrała się właśnie 19 czerwca 1976 r. Wydaje się więc zupełnie naturalne, że w przypadku Victorii i Daniela tradycji również stanie się zadość.

W wyborze dnia tygodnia też nie ma niczego niezwykłego. Królewskie śluby odbywają się prawie zawsze w sobotę, a uroczystości z nimi związane trwają aż trzy dni.

W przypadku Victorii i Daniela wszystko rozpocznie się tak naprawdę już w czwartek 17 czerwca. Wtedy odbędą się uroczystości dla młodszych członków rodzin królewskich z całego świata i ich przyjaciół. W piątek 18 czerwca szwedzki riksdag i rząd będą gospodarzami specjalnej gali, zorganizowanej na cześć młodej pary. Będzie ona uświetniona występami znanych artystów i odbędzie się prawdopodobnie w sztokholmskim ratuszu. W sobotę 19 czerwca, prawdopodobnie o godzinie 15 lub 16, odbędzie się sama ceremonia ślubna w kościele Storkyrkan, który pomieści 1100-1200 gości.

 
 

Na tę okazję zabytkowa katedra musi lśnić pełnym blaskiem. Każdy jej zakątek zostanie dokładnie sprzątnięty i wyczyszczony. Jest to zadanie na wielką skalę, biorąc pod uwagę fakt, że niektóre miejsca nie były odkurzane od 50 lat! Całkowity koszt tej przyjemności wyniesie 10-12 milionów koron, a przy pracach będzie zatrudnionych wielu konserwatorów z całego kraju.

Uroczystość będzie wielkim medialnym wydarzeniem i będzie transmitowana na żywo przez szwedzką telewizję. W całym Sztokholmie, w Ockelbo (rodzinnej miejscowości Daniela Westlinga) oraz w wielu innych miejscach Szwecji będzie można oglądać ją na dużych telebimach.

Po ślubie para młoda przejedzie na pewno gęsto zapełnionymi ulicami Sztokholmu, a następnie cały orszak powróci na zamek. Przed uroczystą kolacją wieczorem, na której gospodarzami będą również rodzice Daniela, nowożeńcy pokażą się na balkonie, by pozdrowić licznie zgromadzonych pod zamkiem poddanych.

 
 

 
 
Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

© Szwecja.net