Szwecja / Nowiny / 2009 / ...

Pałac królewski w Sztokholmie stoi na miejscu dawnego zamku Tre Kronor.

 

Piątek 15 maja 2009 r.   00069

Zamek Tre Kronor

Tysiąc lat temu po wodach jeziora Melar (Mälaren), połączonego z Bałtykiem wąską cieśniną, wokół wyspy nazywanej teraz Gamla Stan, pływały okręty wojenne. Tędy przewożono towary, tutaj też grasowali piraci. W pierwszej literackiej wzmiance o osadzie, która miała potem stać się Sztokholmem opisano przeszkodę z pni w cieśninie zwanej obecnie Norrström. Do wyspy powstałej z nawarstwienia się tych pni i odpadów drzewnych z okolicznych osad, w których budowano statki, przylgnęła nazwa Sztokholm (szw. Stockholm, po szwedzku „stock” znaczy „pień”). Za założyciela miasta powszechnie uważa się XIII-wiecznego jarla* Birgera, który chciał zbudować tutaj warownię, służącą do obrony jeziora Melar przed piratami.

Makieta zamku Tre Kronor.

Snorri Sturluson (1178-1241), islandzki poeta i autor sag, opisuje również pochodzącą z XII wieku, wcześniejszą jeszcze niż warownia jarla Birgera, wieżę obronną (kastaler), z której można powiedzieć, że wykształcił się obecny Pałac Królewski w Sztokholmie. Wieża została zbudowana około 1180 roku. Natomiast w połowie XIII wieku wybudowano twierdzę Tre Kronor (Trzy Korony), która po 1520 roku stała się siedzibą szwedzkich monarchów i administracyjnym ośrodkiem królestwa. Jej nazwa pochodzi od trzech koron, umieszczonych na strzelistej wieży. Władcy z dynastii Wazów przebudowali ją potem na renesansowy pałac, który spłonął doszczętnie w 1697 roku.

Tre Kronor w płomieniach.

Na jego miejscu architekt Nicodemus Tessin Młodszy stworzył obecny Pałac Królewski. Jego budowa zajęła 50 lat. Pałac utrzymany jest w stylu rzymskim, z fasadą na wzór włoski i wnętrzami o francuskim charakterze, złagodzonym lekko szwedzkimi wpływami. Znajdująca się tutaj kaplica królewska zawiera cenne przedmioty, pozostałe z zamku Tre Kronor, np. ławy zamówione przez Tessina Młodszego, uratowane z pożaru w 1697 r.

Najnowszą atrakcją Pałacu Królewskiego jest Muzeum Trzech Koron, mieszczące się w najstarszej części zniszczonej twierdzy Tre Kronor, zachowanej częściowo pod północnym skrzydłem pałacu. Ekspozycja prezentuje niemal 1000-letnią historię pałacu, a dwie makiety twierdzy Tre Kronor ukazują zmiany, jakie wprowadzono w drugiej połowie XVII wieku oraz jej wygląd bezpośrednio przed pożarem.

 
 

Sensacją dzisiejszego dnia było jednak odnalezienie jednego z dwóch mebli, które prawdopodobnie ocalały z pożaru zamku Tre Kronor, który spłonął doszczętnie w 1697 r. Na zabytkowe biurko, liczące 326 lat i należące do królowej Hedvigi Eleonory, natrafiono u pewnej rodziny w Skåne. Knut Knutsson z domu aukcyjnego w Uppsali odkrył charakterystyczne stemple i monogram wskazujący na właściciela. Biurko pochodzi z 1683 r. i w czerwcu zostanie wystawione na aukcję.

 
 
Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

© Szwecja.net

* Jarl - tytuł nordyckiego możnowładcy.