Szwecja / Nowiny / 2009 / ...
   

 

 

 

Sobota 7 marca 2009 r.   00007

Norwegian

Mimo panującej powszechnie słabej koniunktury dobrze radzą sobie tanie linie lotnicze Norwegian. W lutym tego roku odnotowały one wzrost ruchu pasażerskiego o 1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a łączna liczba przewiezionych pasażerów wyniosła blisko 670 tys. Wskaźnik wykorzystania miejsc w samolotach jest w dalszym ciągu stabilny i utrzymuje się na poziomie 78%.

Norwegian Air Shuttle to czołowa europejska i największa skandynawska tania linia lotnicza, posiadająca swoje bazy w Norwegii, Szwecji i Polsce. Skutecznie konkuruje ze skandynawskimi liniami lotniczymi SAS. Popyt na usługi oferowane przez Norwegian jest ciągle bardzo duży i szef koncernu Bjørn Kjos jest zadowolony z wyników przewozowych.

Norwegian.no (czyli norweska, duńska i polska sieć połączeń) przewiozła o 30 355 pasażerów więcej w porównaniu z zeszłym rokiem, co daje wzrost o 6 punktów procentowych. Wskaźnik wykorzystania miejsc w samolotach utrzymał się na tym samym poziomie co w zeszłym roku i wyniósł 78%. Linia ocenia, że yield* za luty 2009 r. wyniesie 0,64 NOK (korona norweska), co oznacza wzrost o 8%. Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK) zwiększyła się o 15% i wyniosła 679 milionów, a całkowity ruch pasażerski (RPK) wyniósł 528 milionów, co daje wzrost o 14%. Ruch pasażerski na trasach krajowych wzrósł o 28%, a na trasach międzynarodowych o 9%.

Norwegian.se (szwedzka sieć połączeń) przeszła w ostatnim czasie spore zmiany organizacyjne, dzięki czemu wykorzystanie miejsc w samolotach wzrosło o 6 punktów procentowych i wyniosło 78%. Jednak linie przewiozły w lutym o 22 249 pasażerów mniej w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym, odnotowując tym samym spadek o 18%. Za luty 2009 r. linie spodziewają się yield* w wysokości 0,47 NOK, co jest aż 35-procentowym spadkiem, przy średniej długości rejsu, która zwiększyła się o 51%. Całkowita liczba oferowanych miejsc (ASK) wzrosła o 27% i wyniosła 139 milionów, a całkowity ruch pasażerski (RPK) zwiększył się o 37% i wyniósł 108 milionów.

Jak widać w czasach wszechobecnego kryzysu są jeszcze firmy, które nie tylko walczą o utrzymanie się na powierzchni, ale nawet potrafią poprawiać swoje wyniki.

 
 

 
 
Katarzyna Ziętek
kz@szwecja.net

© Szwecja.net

   
 

*yield – dochód uzyskany z jedego pasażera przypadający na jeden kilometr podróży.

 

 

fot. Hans Olav Nyborg