Szwecja / Nowiny / 2009 / ...  
 

Sobota 21 lutego 2009 r.   00040

Nagroda im. Birgit Nilsson

Przyznawaną po raz pierwszy nagrodę im. Birgit Nilsson w wysokości 1 miliona dolarów (czyli ponad 8 milionów koron) otrzymał hiszpański tenor Plácido Domingo. Zmarła w 2005 roku światowej sławy szwedzka sopranistka sama wyznaczyła Domingo do tej nagrody. Jego nazwisko znajdowało się w zalakowanej kopercie i zostało ujawnione dopiero wczoraj.

„Birgit Nilsson chciała uczcić jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych wszechczasów” - napisał Rutbert Reisch, przewodniczący fundacji imienia Birgit Nilsson. Nagroda będzie przyznawana co dwa, lub co trzy lata, a zwycięzców będzie wybierało międzynarodowe jury.

Fundacja powstała na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Pod koniec swej kariery Birgit Nilsson postanowiła stworzyć fundację nagradzającą wybitne osiągnięcia w dziedzinie opery i muzyki poważnej na świecie. Zgodnie z wolą fundatorki pierwsza ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Sztokholmie.

Plácido Domingo - pierwszy laureat nagrody - jest odtwórcą 130 różnych ról operowych na całym świecie, więcej niż jakikolwiek inny tenor w historii. Od 40-stu lat śpiewa on w the Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Aż 21 razy otwierał tam sezon operowy, więcej niż legenda opery z początku XX wieku - Enrico Caruso.

Domingo jest znany nie tylko ze swojego niezwykle szerokiego repertuaru, ale również jako doskonały dyrygent, administrator i organizator konkursów dla młodych artystów. Wśród nagród i wyróżnień jakie otrzymał już maestro Domingo można wymienić: the United States Medal of Freedom i Kennedy Center Honors, francuski Légion d' honneur, brytyjski Honorary Knighthood of the British Empire i doktorat honorowy Uniwersytetu w Oxfordzie.

Birgit Nilsson i Plácido Domingo śpiewali razem po raz pierwszy w Nowym Yorku 15 lutego 1969, w Metropolitan Opera. Przedstawiano wówczas operę Giacomo Pucciniego - Tosca. Birgit w roli tytułowej, a Domingo śpiewał rolę Cavaradossi. Już wówczas Birgit Nilsson była zauroczona niebywałym talentem hiszpańskiego śpiewaka.


Ryszard Nowak
rn@szwecja.net

 

Zobacz też Portrety/Birgit Nilsson...

 

 

Birgit Nilsson

 

Plácido Domingo