Szwecja / Nowiny / 2008 / ...  
 

Niedziela 12 maja 2008   00011

 

+info

Globe Forum Business Network: www.gfbn.se


Szwedzkie Davos

W minionym tygodniu odbyła się w Sztokholmie dwudniowa międzynarodowa konferencja poświęcona innowacjom gospodarczym dla zrównoważonego rozwoju. Z całego świata przyjechały znane osobistości ze świata nauki, polityki, biznesu oraz różnego typu organizacji zajmujących się analizą rozwoju społeczeństw. Wielu mniej znanych, czy też wręcz nieznanych, entuzjastów tej problematyki doskonale odnajdowało się w przyjaznej atmosferze konferencji. Duzi i mali uczestniczyli z zapałem w różnych formach tej wspaniałej, globalnej burzy mózgów - w wykładach, panelowych dyskusjach, warsztatach, czy też w spotkaniach w cztery oczy.

Organizatorem konferencji jest niezwykle interesująca firma Globe Forum Sverige AB, założona przez Johana Goreckiego, który jest jednocześnie jej szefem. Globe Forum Business Network to międzynarodowe centrum dyskusyjne dla zrównoważonego rozwoju szybko wzrastających rynków. Stara się ono identyfikować aktualne trendy i możliwości biznesowe między Europą, a dynamicznie rozwijającymi się rynkami. Globe Forum stwarza nowe możliwości biznesowe poprzez aranżowanie cyklicznych konferencji, umożliwiających osobiste spotkania przedstawicieli nauki, biznesu, ideowych organizacji i błyskotliwych umysłów z całego świata. Dla wielu konferencje Globe Forum to skandynawski odpowiednik Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.Johan Gorecki i Rosaline Yin, Director Brand Strategy, Kodak Design Strategy Group.

 

Twórca Globe Forum, Johan Gorecki, to 34-letni szwedzki biznesmen i jednocześnie entuzjasta popierający międzynarodową współpracę w celu stworzenia wzrostu gospodarczego w oparciu o rozwiązania przychylne dla środowiska naturalnego. Rozpoczynał kiedyś swoją karierę w grupie MTG należącej do dziś już nieżyjącego potentata biznesowego Jana Stenbecka, a później był jednym z trzech twórców spółki Skype. Jego matka pochodzi z Argentyny, a ojciec urodził się wprawdzie w Szwecji, ale jest kuzynem wybitnego polskiego kompozytora Henryka Góreckiego. Biorąc pod uwagę, że żona pana Goreckiego jest pochodzenia węgierskiego, łatwo zrozumieć skąd to żywiołowe zainteresowanie międzynarodową tematyką. Zwyczajne rodzinne spotkanie państwa Goreckich to już prawie konferencja międzynarodowa.

Monika Richardson z TVP i Edward Law z telewizji chińskiej – prezenterzy Globe Forum 2008.

Tematem tegorocznej konferencji było „Business Innovation for Sustainable Growth”, co da się przetłumaczyć jako „innowacyjność gospodarcza w służbie zrównoważonego wzrostu”. Około 1200 osób przybyło do Sztokholmu by wyrazić swoją opinię lub wysłuchać opinii innych na ten temat. Wśród czołowych mówców można wymienić m.in. następujące osoby: Maud Olofsson – wicepremier Szwecji, minister gospodarki oraz przywódczyni ludowej partii Center , Maria Wetterstrand – rzecznik szwedzkich Zielonych , Jean Lemierre – szef Europejskiego Banku Rekonstrukcji i Rozwoju (European Bank for Reconstruction and Development, EBRD) , Lasse Gustavsson – sekretarz generalny WWF w Szwecji , Henryka Bochniarz – prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan , Anna Kiefer – dyrektor Kairos Future International , Lois Dougan Tretiak – doradca chińskiego rządu , Sir Dawid Tang z Szanghaju . Wśród zaproszonych gości była również pani premier Ukrainy, Julia Tymoszenko, ale niestety nie dotarła.

Polskę reprezentowali również przedstawiciele regionów Warszawy, Wielkopolski i Pomorza. Oprócz interesujących wykładów, do których włączył się również były prezes agencji PAIZ, a dzisiaj doradca firmy PricewaterhouseCoopers pan Adam Żołnowski , zorganizowali oni w ramach konferencji własne ekspozycje. Również wydział handlowy ambasady polskiej w Sztokholmie prezentował polskie firmy i regiony, a w czwartek wieczorem zaprosił polskich i szwedzkich przedsiębiorców do swojej siedziby. Można tam było kontynuować nawiązywanie kontaktów naukowych i handlowych już w bardziej „bilateralnej” atmosferze.

 
 

Konferencja była prowadzona przez interesującą parę prezenterów telewizyjnych - panią Monikę Richardson z TVP oraz pana Edwarda Law z telewizji chińskiej. Jest to zapewne najlepszy przykład współpracy polsko-chińskiej w historii telewizji.

Celem konferencji Globe Forum nie jest znalezienie natychmiastowych rozwiązań dla aktualnych problemów świata, a raczej stworzenie atmosfery przychylnej dla kreatywności i innowacyjnego myślenia. Ale również artykułowanie wizji, pomysłów... marzeń. Brak presji „sukcesu” stał się główną siłą konferencji – jej sukcesem! Uczestnicy nie obciążeni koniecznością ogłaszania po powrocie do domu, przed kamerami rodzimych telewizji, osiągnięcia „przełomowych porozumień” mogli sobie pozwolić na intelektualny luksus wizjonerstwa i prób przenikania przyszłości... I wsłuchiwania się w opinie innych - z innych krajów, innych kultur, innych sposobów myślenia.

I powiodło się to doskonale.

 
Ryszard Nowak
rn@szwecja.net

 

Johan Gorecki i Monika Richardson – nadal pełni wigoru po dwóch dniach ciężkiej pracy.

 

© Szwecja.net