Szwecja.net / Nowiny / 2007 / ...  
Szwecja

Wtorek, 13 marca 2007   00006

Zatrudnienie w trzecim kwartale 2007

Po raz pierwszy od kilku kwartałów spodziewane jest zmniejszenie zapotrzebowania na siłę roboczą w regionie Sztokholm-Uppsala. Najgorzej pod tym względem wypada niespodziewanie branża budowlana. Wskazuje na to prognoza na drugi kwartał wykonana przez Manpower, jedną z największych firm pośredniczących w wynajmowaniu pracowników.

Oprócz budownictwa również przemysł wytwórczy przewiduje zmniejszone zainteresowanie zatrudnianiem nowych pracowników. W regionie Sztokholmu indeks zatrudnienia wynosi obecnie 7%, czyli o 15% mniej niż w ubiegłym roku.

Jednak poza Sztokholmem i Skanią pozostałe regiony kraju przewidują zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w drugim kwartale. Największy wzrost obserwujemy w regionie Östergötland. Największy wzrost zatrudnienia zapowiada branża restauracyjna i hotelowa. Również branża transportowa i komunikacyjna ocenia pozytywnie przyszłość.

Rezultaty analizy są pewnym zaskoczeniem dla Manpower - mówi Hans Makander, przedstawiciel prasowy firmy, w wywiadzie dla DI.se. - Spodziewaliśmy się raczej większego optymizmu przedsiębiorstw. W Manpower nie zauważaliśmy dotąd zmniejszonego zapotrzebowania na siłę roboczą, choć trudno tu mówić o wysokiej koniunkturze jak w 2000 roku, kiedy to odczuwało się powszechny brak rąk do pracy.

Wśród krajów europejskich potrzeba zatrudnienia nowych pracowników w przyszłym kwartale jest największa w Niemczech. Również we Włoszech obserwuje się wzrost zatrudnienia, po długim okresie jego spadku.

Manpower przeprowadza co kwartał sondaż na temat zapotrzebowania na siłę roboczą wśród 50 tysięcy pracodawców w 27 krajach. W Szwecji przeprowadzono wywiad z 752 firmami. 162 z nich to firmy ze Sztokholmu i Uppsali.

Sondaż przeprowadzono w pierwszym tygodniu lutego 2007.


Opracowanie rn, rn@szwecja.net

źródło DI.se

Szwecja