Szwecja.net / Nowiny / 2007 / ...  
 

Środa, 17 stycznia 2007   00008

Gumiaki zamiast kapci

Dziś w riksdagu - szwedzkim parlamencie - odbyła się debata przywódców partii parlamentarnych. Po raz ostatni wystąpił w tej roli szef Socjaldemokratów, były premier Szwecji Göran Persson. Po przegranych wyborach we wrześniu 2006 r. zrezygnował on z dalszego przewodzenia partią. Nowy wódz zostanie wybrany w marcu tego roku (). Obecny premier Fredryk Reinfekdt podziękował Perssonowi za minione lata i wyraził gotowość współpracy z jego następcą w celu zwalczania bezrobocia. Przypomniał on wypowiedź Perssona 10 lat temu, w jego pierwszej debacie parlamentarnej po objęciu stanowiska szefa Socjaldemokratów. Wzywał on wówczas do współpracy wszystkich partii dla realizacji ważnych celów w państwie i oferował „wyciągniętą rękę”. Taką samą ofertę złożył Reinfeld następcy Perssona.

W swoim przemówieniu podkreślał Reinfeld znaczenie Görana Perssona dla szwedzkiej polityki.

- Nie mógł by on dominować szwedzkiej polityki tak mocno, gdyby nie był wyjątkowo zdolnym człowiekiem. Potrafił on prowadzić debatę z taką siłą, że niewielu było by w stanie go w tym naśladować - powiedział Reinfeldt.

- Göran Persson pozostawi po sobie wielką pustkę wśród socjaldemokratów. Największą tam, gdzie jego znaczenie dla rozwoju partii było największe. W wypadku Görana Perssona była to dbałość o zdrową politykę finansową państwa. Istnieje pewne ryzyko, że gdy zabraknie czujnego oka Görana Perssona pojawi się tam coś w rodzaju ekonomicznego populizmu - dodał premier Reinfeldt.

W odpowiedzi Göran Persson powiedział, że jest wzruszony uznaniem oraz ilością superlatyw jakie usłyszał na swój temat. - Pozostawić pustkę po sobie... Tak, i nie należy wracać. Tego uczą nas doświadczenia ostatnich dni - powiedział Persson czyniąc złośliwą aluzję do powrotu do rządu byłego szefa partii Moderata i byłego premiera, a obecnego ministra spraw zagranicznych, Carla Bildta. Zaangażowanie finansowe i spekulacje ministra w przemyśle naftowym budzą wiele kontrowersji w szwedzkim życiu politycznym ().

Również inni przywódcy partyjni dziękowali swemu wybitnemu koledze. Rzeczniczka Zielonych, Maria Wetterstrand, dała mu w prezencie gumiaki - byś mógł sobie w nich człapać w sormlandzkiej glebie - wyjaśniła. Göran Persson wybudował sobie niedawno dworek w krainie Sormland (Södermanland). Inwestycja była przedmiotem wielu dyskusji w mediach. Traktowano to jako niezgodne z „socjalistyczną moralnością”.

Tak więc wśród uśmiechów i uszczypliwości pożegnano jednego z największych szwedzkich polityków.


rn
rn@szwecja.net

 

Szwecja