Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  

Sobota 30 grudnia 2006   00218

Szwecja ubolewa z powodu stracenia Saddama

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt wyraził ubolewanie z powodu wykonania wyroku śmierci na Saddamie Hussein. Minister podkreślił, że Szwecja, podobnie jak cała Unia Europejska jest przeciwna karze śmierci.

- Szwecja i Unia Europejska odcina się bez wyjątku od kary śmierci. Już wcześniej wyrażałem nadzieję, że wyrok kary śmierci na Saddama Husseina zostanie zamieniony na dożywotnie więzienie - powiedział Bildt.

- Z tego powodu wyrażam ubolewanie, że wyrok kary śmierci na Saddamie Hussein wykonano. Jest to tym bardziej godne ubolewania, że obecnie trwające inne procesy przeciwko niemu nie mogą być doprowadzone do końca. Oczekiwanie światowej opinii publicznej i narodu irackiego aby zbadać i ocenić zbrodnie Saddama Husseina będą teraz trudniejsze do spełnienia. Dotyczy to między innymi prześladowań ludności kurdyjskiej - czytamy w tekście komunikatu prasowego, opublikowanego na stronach szwedzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.

- Proces przeciwko Saddamowi Husseinowi był ważnym etapem rozliczania się Iraku ze swoją przeszłością. Musi on być teraz kontynuowany, tak by wszyscy ci, którzy są współwinni masowemu łamaniu praw człowieka przez reżim Husseina zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Równie ważne jest rozpoczęcie procesu pojednania, który umożliwi narodowi irackiemu podołać ogromnym zadaniom, przed którymi stoi w przyszłości - kończy swoją wypowiedź Carl Bildt.


rn
rn@szwecja.net

Źródło: UD