Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  
Szecja

Temat: Gazociąg bałtycki.

Piątek 08 grudnia 2006   00009

Szwedzka strategia zablokowania rury

Szwedzka telewizja publiczna SVT ujawniła poufny dokument (Promemorium) zawierający strategię zatrzymania budowy Gazociągu Bałtyckiego, opracowaną dla szwedzkiego rządu. Dokument powstał 8 sierpnia 2006, a więc jeszcze za poprzedniego rządu. Wyraźnie określa on rosyjsko-niemiecki gazociąg jako sprzeczny z interesem Szwecji. Obecny rząd nie przedstawił jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie, jednak premier Fredrik Reinfeldt zapewnia, że analiza i wnioski zawarte w dokumencie będą leżały u podstaw decyzji również jego rządu.

Zespół około 20 osób z pięciu departamentów - MSZ, gospodarki, obrony narodowej, rolnictwa oraz ochrony środowiska naturalnego - pracował nad analizą projektu gazociągu. Jednoznaczna ocena brzmi:

„Projekt nie jest zgodny z interesem Szwecji. Nie przynosi on Szwecji żadnych korzyści, zawiera natomiast wiele elementów, które będą miały bardzo negatywny wpływ dla Szwecji. Zagrożenie ekologiczne dla Bałtyku, aspekty obronności i bezpieczeństwa narodowego, utrudnienia dla rybołówstwa, utrata swobody działania w szwedzkiej strefie ekonomicznej - to podstawowe argumenty przeciwko projektowi. Prawdopodobnie istnieją alternatywne rozwiązania, lepsze pod względem ekologicznym, ekonomicznym i technicznym. Ułatwia to rządowi odmówienie zgody na ten projekt, odwołując się do prawa narodowego oraz unijnego, które ma wspomagać rozwiązania stabilne również w dalekiej perspektywie i uwzględniające warunki ekologiczne.”

Jak zatrzymać gazociąg?

Zablokowanie budowy gazociągu odwołując się jedynie do międzynarodowego prawa morskiego jest prawie niemożliwe. Aby obejść ten problem autorzy dokumentu proponują rządowi inne rozwiązania. Szwecja może wymusić zastopowanie gazociągu odmawiając zgody na budowę platformy z wieżą kompresyjną, która ma być postawiona u wybrzeży szwedzkiej wyspy Gotska Sandön - rezerwatu natury, albo zażądać by gazociąg przeprowadzono drogą lądową lub też po prostu odrzucić projekt w całości, w nadziei, że Niemcy i Rosja nie odważą się zakłócić obecnie dobrej sąsiedzkiej współpracy państw regionu Bałtyku poprzez procesowanie się w sądach międzynarodowych.

Odmawiając zgody na Gazociąg Bałtycki, rząd może spodziewać się dużego poparcia mediów i społeczeństwa szwedzkiego - czytamy w opracowaniu.

Reakcje na szwedzkie NIE.

Autorzy dokumentu wskazują również na spodziewaną silną reakcję na szwedzkie weto, zwłaszcza ze strony Rosji. „Gdyby Szwecja nie zgodziła się na projekt jest bardzo ważne by nasza argumentacja była bardzo wyraźna, tak by uniknąć ewentualnych rosyjskich spekulacji, że to przyczyny polityczne stoją u podstaw decyzji.” - czytamy w dokumencie.

Niemiecki rząd Angeli Merkel otrzymał w dziedzictwie problem gazociągu i twierdzi, że to nie jego sprawa, a konsorcjum Nord Stream, które ma budować gazociąg. Niemcom jak i UE było by jednak trudno przeciwstawić się szwedzkiej odmowie, zwłaszcza gdy będzie ona umotywowana względami ekologicznymi, których domaga się unijne ustawodawstwo. Dla Niemiec morska trasa gazociągu nie jest też najważniejsza. Istnieją nawet pewne indykatory, że Niemcy zaczynają dostrzegać duże ekonomiczne ryzyko projektu i pojawia się tam możliwość akceptacji tańszego, lądowego rozwiązania.

rn
rn@szwecja.net

Program SVT: gasledning.ram, RealPlayer
Dokument "POLICY-PM. Det rysk-tyska gasledningsprojektet NEGP" pdf

 

Szecja

+info

Szwecja.net:
Temat: Gazociąg bałtycki.

28-11-2006
Gazociąg sprzeczny z normą ONZ

20-11-2006
Die Welt podnosi ciśnienie

14-11-2006.
Gazociąg - militarne zagrożenie dla Szwecji.

07-08-2006.
Persson nie będzie milczał
.

31-07-2006.
Rosyjski gazociąg
.

Str. tematyczna:
Gazociąg bałtycki

Linki zewnętrzne:

Gazeta.pl