Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  
Szecja

Temat: Gazociąg bałtycki.

środa 29 listopada 2006   00010

Gazociąg sprzeczny z normą ONZ

Rosyjsko-niemiecko gazociąg bałtycki, rezultat paktu Putin-Schröder, spotkał się ponownie z krytyką szwedzkich ekspertów. We wczorajszym Dagens Nyheter ukazał się wspólny artykuł trzech wybitnych znawców prawa międzynarodowego i spraw bezpieczeństwa, którzy wskazują, że obecny projekt gazociągu północnego jest niezgodny z zasadami ONZ.

W artykule zatytułowanym „Rosyjski gazociąg niezgodny ze statutem ONZ” (Ryska gasledningen strider mot FN-stadgan. DN.se 28-11-2006) profesor prawa międzynarodowego Ove Bring, prof. strategii i polityki bezpieczeństwa Bo Huldt - obaj z Wyższej Szkoły Obrony Narodowej - oraz kontradmirał Claes Tornberg, były szef tej uczelni, ponownie zwracają uwagę na kontrowersyjność projektu.

Sprawa gazociągu między Rosją, a Niemcami musi być dyskutowana w całym regionie Morza Bałtyckiego. Dotyczy ona bezpieczeństwa nie tylko Szwecji, ale również Polski i krajów bałtyckich - piszą autorzy tekstu, dodając - Obecnie jest ona traktowana jednak w kategoriach bilateralnych, rosyjsko-niemieckich. Żadne z pozostałych państw wokół Bałtyku nie wykazało entuzjazmu dla projektu, a wręcz przeciwnie. Zalotne sygnały wysyłane do strony szwedzkiej, aby podłączyć własną nitkę do gazociągu (do Nyköping?), nie zostały podchwycone w Sztokholmie. Dostawy gazu norweskiego w przyszłości rysują się dużo bardziej atrakcyjnie z wielu względów.

Dla Szwecji gazociąg nie jest jakąś bagatelą - piszą autorzy. Podkreślają oni, że po zakończeniu zimnej wojny znajdujemy się w nowej sytuacji i mamy do czynienia z nową Rosją, która nie waha się użyć swoich zasobów energetycznych w walce o wpływy lub władzę, zarówno lokalnie jak i globalnie. Na wiele innych zagrożeń zwracano już nie raz uwagę w tej debacie - terroryzm, sabotaż, możliwość zainstalowania urządzeń podsłuchowych i stworzenie rosyjskiej bariery umożliwiającej kontrolę całego ruch morskiego na Bałtyku.

Jakie powinno być stanowisko Szwecji w tej sprawie? - zastanawiają się autorzy. - Nawet jeżeli jest wiele silnych argumentów wynikających z polityki bezpieczeństwa i nakazujących powstrzymanie budowy gazociągu, to nie da się tego zrobić powołując się wyłącznie na konwencję prawa morskiego ONZ. Jednak planowana wieża ciśnień u wybrzeży Gotlandii może być wzniesiona wyłącznie za zgodą Szwecji. Nasz rząd musi tutaj powiedzieć nie - domagają się eksperci.

- Poza tym rząd powinien zwrócić uwagę, że rosyjsko-niemiecka inwestycja w obecnej formie jest sprzeczna z ONZ-towską zasadą o „obowiązku współpracy” (duty to cooperate), wymaganym w sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Gazociąg wyklucza zbyt wiele państw obszaru Morza Bałtyckiego, zaniepokojonych zagrożeniem swego bezpieczeństwa. Oprócz Szwecji należą do nich kraje bałtyckie i Polska. Problem powinien być traktowany jako sprawa multilateralna.

- Jeżeli okaże się, że nie da się zatrzymać tej inwestycji na gruncie prawa międzynarodowego lub zmienić trasy, tak by gazociąg poprowadzić drogą lądową, powinniśmy wówczas żądać regionalizacji („ubałtycznienia”) projektu - piszą autorzy. Proponują oni stworzenie systemu międzynarodowego nadzoru (övervakningsregim), w skład którego wchodziłyby wszystkie zainteresowane państwa regionu Bałtyku. Autorzy proponują nawet siedzibę dla tej instytucji. Miało by to być Visby na Gotlandii lub Mariehamn, stolica wyspy Aland.

Dzięki takiemu demokratycznemu zarządowi można by również bardziej efektywnie regulować naturalne środowisko morza oraz ruch statków na Bałtyku. - Ale przede wszystkim: problemy gazociągu rozwiązywanoby w regionalnym, a nie bilateralnym kontekście - Bałtycka wspólnota jako część unijnej Europy. - kończą artykuł autorzy.

Publikacja tego artykułu w czołowym szwedzkim dzienniku wskazuje na nadal żywą debatę nad konsekwencjami paktu Putin-Schröder. Wiele argumentów było już przedstawianych przez innych autorów. Pewną nowością jest tu odwołanie się do ONZ-towskiej zasady „obowiązku współpracy”. Po raz pierwszy chyba jednak tak wyraźnie wystąpiło żądanie zablokowania możliwości budowy wieży ciśnień u wybrzeży Gotlandii. Istotne jest również, że autorzy artykułu nie traktują sprawy gazociągu za już przegraną.

 

rn
rn@szwecja.net

źródło> DN.se 28-11-2006

 

 

Szecja

+info

Szwecja.net:

20-11-2006
Die Welt podnosi ciśnienie

14-11-2006.
Gazociąg - militarne zagrożenie dla Szwecji.

07-08-2006.
Persson nie będzie milczał
.

31-07-2006.
Rosyjski gazociąg
.

Str. tematyczna:
Gazociąg bałtycki

Linki zewnętrzne:

Gazeta.pl