Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  
Szecja

Temat: Gazociąg bałtycki.

Wtorek 14 listopada 2006   00014

Konsorcjum Nord Stream dostarczyło dziś rano szwedzkiemu rządowi 99 stronicowy prospekt o planowanym gazociągu po dnie Bałtyku. Sprawa gazociągu Schröder-Putin stała się więc bardzo aktualna w Szwecji. Dotychczas krytyka gazociągu północnego koncentrowała się głównie na zagrożeniach ekologicznych. Obecnie zwraca się uwagę również na problemy bezpieczeństwa. „Gazociąg - militarne zagrożenie dla Szwecji” - pisze dzisiaj w DN Ulrica Messing, minister komunikacji w poprzednim rządzie, a obecnie przewodnicząca komisji obronności w szwedzkim sejmie. Minister obrony Mikael Odenberg zgadza się w pełni z analizą Messing.

Oto artykuł Ulriki Messing Messing, DN.se 14.11.2006.

Gazociąg - militarne zagrożenie dla Szwecji

Dzisiaj, we wtorek przedsięwzięcie budowy gazociągu wkracza w nową fazę. Wraz z przesłaniem do szwedzkiego Urzędu Ochrony Środowiska Naturalnego prospektu informacyjnego Nord Stream, poprzedzającego formalne podanie, zakończył się etap planowania i rozpoczął się proces zatwierdzania projektu. Jest to ostatnia szansa dla Szwecji i innych krajów wokół Bałtyku do przedstawienia swoich opinii przed podjęciem decyzji.

Najbardziej chyba oczywiste zagrożenie - ekologiczne - spotkało się z uzasadnionym zainteresowaniem, jednak inny, równie ważny aspekt tej sprawy, był dotychczas pomijany. Gazociąg ma równie oczywisty aspekt obronny i związany z naszą polityką bezpieczeństwa, którego to szwedzki rząd nie może bagatelizować.

Gazociąg oraz platforma serwisowa w pobliżu Gotska Sandön są bardzo problematyczne dla szwedzkiej obronności. Jeżeli projekt zostanie przeprowadzony, oznacza to, że w pobliżu szwedzkiego terytorium powstanie obszar związany z rosyjskim żywotnym interesem ekonomicznym i strategicznym. Rosjanie sygnalizowali, że 400-metrowa zona bezpieczeństwa wokół gazociągu będzie regularnie przez nich patrolowana. Międzynarodowa obecność morskiej floty na Bałtyku wzrośnie i np. rosyjscy żołnierze będą stacjonować kilka kilometrów od szwedzkiego wybrzeża.

Rurociągi stanowią dla Rosji na tyle żywotny i strategiczny interes, że będzie ona gotowa chronić je za pomocą środków militarnych. Będzie to miało wpływ na stan bezpieczeństwa w regionie Bałtyku. Gazociąg daje Rosji możliwość by znów stać się centralnym aktorem na Bałtyku. Rosja wykorzystuje już dzisiaj podobne instalacje do szpiegowania innych krajów, a posiadając gazociąg, który biegnie przez szwedzki obszar ekonomiczny, będzie miała możliwość zdobywania informacji o szwedzkim systemie obronnym. Szwecja nie ma żadnych możliwości by zapobiec wykorzystywaniu gazociągu do działalności wywiadowczej. Gazociąg będzie miał więc wpływ na nasze możliwości działania na Bałtyku.

Innym ważnym problemem z punktu widzenia bezpieczeństwa są miny leżące na dnie Bałtyku. Gazociąg będzie przeprowadzony przez wiele pól minowych. Każda eksplodująca mina spowoduje wyciek gazu do i tak już bardzo wrażliwego ekosystemu Bałtyku. Poza tym znajdują się tam pokaźne ilości amunicji i broni chemicznej, które stanowią kolejne zagrożenie. Niebezpieczeństwo wypadku ma tu wpływ na szwedzki system ratunkowy, szczególnie system ratownictwa morskiego. Również te aspekty rząd szwedzki musi wziąć pod uwagę z większą powagą.

Ulrica Messing
Przewodnicząca sejmowej komisji ds. obronności kraju

 

Tłumaczenie nieautoryzowane, © rn, rn@szwecja.net.
Źródło: DN.se

 

Szecja