Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  
Szecja

Piątek 27 października 2006   00008

Stopa rośnie

Szwedzki bank centralny podniósł wczoraj interwencyjną stopę procentową z 2,5 na 2,75%. Powodem jest niezmiennie dobra koniunktura oraz stopniowy wzrost inflacji. Przy dobrej koniunkturze i spadającym bezrobociu rośnie zadłużenie społeczeństwa ponieważ kredyty są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Niedrogie i łatwe kredyty windują ceny mieszkań do fantazyjnych poziomów.

Jest to już piąta podwyżka stopy procentowej w tym roku, a następnej możemy spodziewać się jeszcze w grudniu 2006. Na luty następnego roku zapowiadana jest kolejna podwyżka.

Według państwowego Instytutu ds. Koniunktury interwencyjna stopa procentowa Banku Centralnego powinna być podnoszona stopniowo do poziomu 4,75% do roku 2009. W takim wypadku ruchome oprocentowanie kredytu mieszkaniowego osiągnie poziom około 5,75%, co w porównaniu z dzisiejszym 3,4% oznacza znaczny wzrost kosztów mieszkaniowych. Jeszcze bardziej odczują wzrost kosztów ci, którzy kupili dom rok temu, finansując zakup kredytem za jedyne 2,5%. Przy kredycie 2-3 miliony SEK, co należy raczej do reguły niż do rzadkości, wzrost oprocentowania kredytu o 1,2% rocznie, oznacza podwyżkę kosztów mieszkania o 1000 SEK (400 zł) miesięcznie za każdy pożyczony milion. Dla wielu rodzin będzie to oznaczało konieczność sprzedaży domu, co przy pośpiechu i spadających cenach oznacza często pozbycie się domu, ale nie całego długu.

Stefan Ingves, szef banku centralnego ocenia, że inflacja, przyhamowana nieco przez spadek cen energii, zacznie stopniowo wzrastać. W tym roku zatrzyma się prawdopodobnie na 1,4%, a w przyszłym na 2%.

Według przewidywań zmniejszy się również poziom bezrobocia. Z obecnych 5,4% powinien on spaść do 4,9% w 2009 roku.

Bank centralny obserwuje uważnie rozwój cen na rynku nieruchomości. Stosunkowe tanie i łatwo dostępne kredyty powodują stały wzrost cen domów i mieszkań oraz coraz większe zadłużenie ich nabywców. Polityka banku zmierza do przyhamowania wzrostu cen nieruchomości, bez przyczynienia się do gwałtownego ich spadku.


rn
rn@szwecja.net

 

 

Szecja