Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  
Szecja

Temat: Gazociąg bałtycki.

Poniedziałek 7 sierpnia 2006   00011

Persson nie będzie milczał

Szwedzki premier Göran Persson jest gotowy powstrzymać budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku. Powiedział to w nieopublikowanym jeszcze wywiadzie dla tygodnika Veckans Affärer. Informację o tej odważnej wypowiedzi zamieścił tygodnik na swojej stronie internetowej. Wypowiedź premiera Perssona jest wyrazem poparcia dla polskich starań by zatrzymać tą niebezpieczną budowę.

Wygląda więc na to, że Polska nie będzie osamotniona w walce z tym niebezpiecznym i szkodliwym dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego projektem. Również Szwecja nie zamierza pokornie akceptować pomysłów większych państw jeżeli szkodzą one interesom własnego kraju.

Najpierw milczenie na ten temat przerwał w Szwecji profesor Krister Wahlbäck publikując krytyczny artykuł na temat planowanego gazociągu. Wywołał on sporą reakcję w szwedzkich mediach. Przedstawiciele wielu partii politycznych przyłączyli się do krytyki Wahlbäcka. Dzisiaj natomiast tygodnik Veckans Affärer ujawnił na swej stronie internetowej, że szwedzki premier Göran Persson w wywiadzie dla tygodnika zadeklarował gotowość powstrzymania rosyjsko-niemieckiego projektu przez Szwecję. - Persson wzywa do walki z prezydentem Rosji Wladimirem Putinem i byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schröderem - pisze tygodnik.

- Ten projekt nie przejdzie bez bardzo krytycznej szwedzkiej weryfikacji i całkiem możliwe że powiemy stop - mówi Persson i dodaje - Co do wieży ciśnień w pobliżu Gotlandii zastrzegamy sobie wyłączne prawo decyzji.

- Jestem tym, który forsował we wnioskach UE twierdzenie, że gdy buduje się tak wielką infrastrukturę to należy brać pod szczególną uwagę ekologię. Obecnie jest to stanowisko całej Unii w tej sprawie. Jak pamiętam, zostało to przyjęte z dużym uznaniem przez polskiego premiera - mówi Göran Persson.

Jesienią dokonana zostanie dokładna ocena projektu gazociągu. Ponieważ gazociąg ma przebiegać przez szwedzki fundament geologiczny, Szwecja może nie zgodzić się na jego budowę lub zażądać zmiany trasy.

Motywy szwedzkiej krytyki gazociągu są inne niż polskie, wyłącznie ekologiczne, podczas gdy dla Polski rosyjsko-niemiecki gazociąg ma również - a może przede wszystkim - duże znaczenie polityczne. Jednak postawa Szwecji doskonale uzupełnia wysiłki polskiej dyplomacji.

Cały wywiad z premierem Perssonem zostanie opublikowany 17 sierpnia.

rn
rn@szwecja.net

Wcześniej na ten temat: Rosyjski gazociąg

 

Szecja

Na ten temat :
- Rosyjski gazociąg

- "Stoppa ryska gasledningen som hotar Östersjöns hälsa" - Krister Wahlbäck, Dagen Nyheter 31 lipca 2006.