Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...    
Szecja

Wtorek 11 kwietnia 2006  00008

Troski Görana

Premier Göran Persson ma niełatwe życie. Media odsłaniają coraz to nowe skandale z Socjaldemokratami w roli głównej. Sprawa tsunami, oszczercza kampania przeciw opozycji, publiczne kłamstwa współpracowników, dymisja minister Freivalds - to seria afer, którą miała przerwać nominacja nowego ministra spraw zagranicznych o nieskazitelnej reputacji, Jana Eliassona. Szczęście trwało jednak krótko.

Zaledwie w trzy dni po nominacji Eliassona ogłoszono raport Komisji Konstytucyjnej w sprawie działania rządu po katastrofie tsunami. Zawierał on znów ostrą krytykę rządu. Pewne zmęczenie tym tematem dało się jednak odczuć w mediach i krytyka przeszła bez większego echa. Rozładowaniu napięcia po tej spodziewanej krytyce miała też służyć dymisja Freivalds, co się doskonale Perssonowi udało.

Jednak zaraz potem nastąpiła cała seria nowych sensacji. Najpierw okazało się, że Persson, który buduje dworek dla siebie w Sörmland, może zostać postawiony przed sądem za nieprzestrzeganie prawa o warunkach miejsca pracy. Podczas inspekcji odpowiedniego urzędu odkryto mianowicie wiele nieprawidłowości na budowie premiera. Dla szwedzkiego szarego socjaldemokraty już samo posiadanie dworku przez „robotniczego chłopaka” jest grzechem głównym. Łamanie praw przez ich autorów budzi oburzenie wszystkich.

Potem telewizja doniosła, że para Göran Persson i Anitra Steen (aktualna żona) zarobiła parę milionów na zamianie formy własności swojego mieszkania z czynszowego na własnościowe. Szczęść im Boże! Problem w tym, że Socjaldemokraci zacięcie zwalczają taką formę wyprzedaży mieszkań czynszowych. To właśnie z powodu identycznego biznesu, rekordzistka od dymisji, świeżo zdymisjonowana minister spraw zagranicznych, Laila Freivalds, musiała opuścić stanowisko ministra sprawiedliwości kilka lat temu.

Kolejny skandal dotyczy rosłej przewodniczącej SSU (socjaldemokratyczna młodzieżówka), która pijana, zwymyślała i pobiła bramkarza klubu nocnego w Sztokholmie. Bramkarz był obcokrajowcem, więc obrzuciła go rasistowskimi wyzwiskami, co jakby mało koresponduje z autoportretem, który usilnie maluje sobie socjaldemokracja. Prokurator wniósł oskarżenie przeciwko bojowej działaczce.

W tym samym czasie wyszło na jaw, że czołowi socjaldemokraci ze Skanii są podejrzani o przyjmowanie łapówek od firm, dostawców sprzętu komputerowego do urzędów wojewódzkich, rządzonych przez Socjaldemokratów. Sprawa czeka na rozstrzygnięcie w sądzie.

Tak więc życie naszego „cysorza” Görana wcale nie jest takie klawe jakby się niejednemu Chyle wydawało.


rn
rn@szwecja.net

 

 

Szecja

Miłościwie nam panujący, premier Göran Persson.

+Info:

- Fale tsunami
- Wiatry historii

Wcześniejsze nowiny

2006

04.05 - Szwecja, komunizm, nazizm
03.30 - Krytyka Komisji Konstytucyjej
03.25 - Poza społecznym nawiasem

Temat: Dymisja Freivalds
03.20 - W żywe oczy
03.21 - Dymisja
03.22 - Dymisja - polityczna gra
27.03 - Czterech ministrów tygodniowo

03.18 - Hela folkets Carola
03.13 - Marcinkiewicz w Szwecji
03.06 - Śladami ojców - o Vasaloppet
02.27 - Wiatry historii
02.24 - Granice przyzwoitości
02.22 - Incydent
02.21 - Szwecja na Kaukazie
02.20 - Wesoła debata
02.17 - Koniec przesłuchań
02.10 - Rynek artykułów spożywczych
02.05 - Wizerunek islamu
02.01 - Sprawa Vaxholm
01.25 - Działka dla zbira
01.19 - Damping inteligencji
01.12 - Mieszkańcy Szwecji
01.11 - Ni z gruszki ni z brukselki

Sztokholmski eksperyment - podatek za wjazdu do centralnego Sztokholmu.

Wcześniejsze...