Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  
Szecja

Sobota 18 marca 2006  00006

Ostatnia aktualizacja 19.03.2006. 09:52

Hela folkets Carola!

A wiec jednak! Carola po raz kolejny wygrała Festiwal szwedzkiej piosenki i będzie reprezentować Szwecję na Festiwalu Eurowizji w Atenach. Trzy razy robiła to wcześniej - raz wygrała, w 1991 roku. Tym razem jej piosenka nazywa się Evighet (Wieczność). W wersji angielskiej Invincible - Niezwyciężona.

We wcześniejszych półfinałach rozstrzygały wyłącznie głosy telewidzów. Teraz, koncert finałowy oceniało 11 grup jury oraz telewidzowie. Po podliczeniu głosów jury prowadził Andreas Johnson z piosenką Sing For Me. Trzeba przyznać, że piosenka jest bardzo sympatyczna i miałaby spore szanse w Atenach. Kolejny faworyt, aktor Björn Kellman, znany ze swojego ogromnego umiłowania Festiwalu Piosenki, uzyskał niestety bardzo małą ilość głosów i wylądował na przedostatnim miejscu. Jak na Szwecję jego piosenka była widocznie zbyt europejska.

Rozstrzygnęły jednak głosy telewidzów. Oddano telefonicznie blisko dwa miliony głosów. Każdy z nich kosztował ok. 3-10 SEK. Carola otrzymała zdecydowanie największą ilość głosów telewidzów i wygrała festiwal. Jest to jej trzecie zwycięstwo w szwedzkim Festiwalu Piosenki.

Historia gwiazdy zaczęła się gdy jako 16-latka wygrała szwedzkie eliminacje do Festiwalu Eurowizji w 1983 roku, śpiewając piosenkę Främling (Obcy). Uzyskała wówczas maksymalną ilość głosów jury we wszystkich kategoriach. Gdy rozgrywał się festiwalowy finał w Monachium, oglądało go 84% ludności Szwecji! Zwycięstwo przyszło jednak dopiero parę lat później, w 1991 roku w Rzymie, gdzie Carola wygrywa Eurovision Song Contest piosenką "Fangad av en stormvind" (Pochwycona przez sztormowy wiatr).

Dorobek artystyczny Caroli jest ogromny i bardzo różnorodny, od romantycznych, balladowych piosenek, poprzez melodie religijne i psalmy, aż do muzyki rozrywkowej i rocka.

Jest ona bardzo zaangażowaną artystką i osobą wierzącą, podkreślającą często swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich. Przysparza jej to sporo problemów, gdyż jest ciągle narażona na ataki środowisk antychrześcijańskich, które - podobnie jak w Polsce - przedziwnie otrzymują dużo miejsca w mediach. Przez większość Szwedów jest jednak bardzo szanowana za swoją niekonformistyczną postawę. Często używa się tutaj określenia - Carola całego szwedzkiego narodu (Hela svenska folkets Carola).

Po finale w Atenach, być może - Carola całej Europy.

rn
rn@szwecja.net

 

Szecja

Wcześniejsze nowiny

2006

03.13 - Marcinkiewicz w Szwecji
03.06 - Śladami ojców - o Vasaloppet
02.27 - Wiatry historii
02.24 - Granice przyzwoitości
02.22 - Incydent
02.21 - Szwecja na Kaukazie
02.20 - Wesoła debata
02.17 - Koniec przesłuchań
02.10 - Rynek artykułów spożywczych
02.05 - Wizerunek islamu
02.01 - Sprawa Vaxholm
01.25 - Działka dla zbira
01.19 - Damping inteligencji
01.12 - Mieszkańcy Szwecji
01.11 - Ni z gruszki ni z brukselki

Sztokholmski eksperyment - podatek za wjazdu do centralnego Sztokholmu.

2005

Budżet UE na lata 2007-2013.

Fale tsunami - wydarzenia po ogłoszeniu raportu obywatelskiej komisji badającej efektywność rządu w akcji ratowania szwedzkich ofiar tsunami 2004 r.

Wcześniejsze...