Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  
Szecja

Poniedziałek 13 marca 2006  00012

Marcinkiewicz w Szwecji

Premier Polski Kazimierz Marcinkiewicz przebywał dziś w Szwecji z jednodniową wizytą. W programie były m.in. spotkanie z królem Szwecji, przedstawicielami parlamentu oraz plenarne obrady z premierem Szwecji, Göranem Perrsonem. Wizyta była początkowo zaplanowana na 30 stycznia, jednak została wówczas odwołana z powodu katastrofy na Śląsku.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz i premier Göran Persson. Foto © ML Nowak

Tematem rozmów z premierem Göranem Perssonem były przede wszystkim sprawy unijne. Konferencja prasowa obu premierów miała miejsce w rządowym pałacyku Sagerska, jednocześnie rezydencji premiera.

Obaj politycy wyrazili zadowolenie z odbytych rozmów. Kazimierz Marcinkiewicz podziękował przy tej okazji Göranowi Peterssonowi, że Szwecja otworzyła bez ograniczeń swój rynek pracy dla Polaków od pierwszego dnia naszego członkostwa w UE, w 2004 r. Należy to potraktować jako doskonały dowcip, gdyż to właśnie Persson należał wówczas do najbardziej zaciętych przeciwników otwarcia rynku i tylko dzięki postawie wszystkich pozostałych partii parlamentarnych nie wprowadzono dyskryminujących "przepisów przejściowych". Pisaliśmy o tym obszernie na łamach Szwecja.net.

Premierzy wyrazili chęć dalszego rozwoju przyjaznych stosunków między obu krajami. Polski premier zachęcał szwedzki przemysł do inwestowania w Polsce. Poinformowano również o planach nawiązania ściślejszej współpracy Polski i Szwecji w dziedzinie biotechniki, gdzie Polska uzyska dostęp do zawansowanych szwedzkich technologii. Konieczność tej współpracy wynika między innymi z kryzysu energetycznego ostatnich miesięcy, wywołanego przez Rosję, który dotknął wiele krajów Europy.

Poruszano również problem Białorusi, która odgrywała sporą rolę we wspomnianym kryzysie. Kraj ten, ostatnia dyktatura Europy, potrzebuje naszej pomocy w drodze do demokracji - powiedział szwedzki premier. Zamierzamy dlatego pracować nad poprawą naszych stosunków z Białorusią, jak również z Ukrainą i Rosją - dodał Persson.

Na koniec premier Marcinkiewicz zauważył, że pomimo zgodności obu premierów co do tego, że stosunki między naszymi krajami są bardzo dobre, to nie oznacza to, że powinniśmy spocząć na laurach. Dobre stosunki należy również pielęgnować - powiedział polski premier.

 

Mary-Lou Nowak
mln@szwecja.net

 

Szecja
 

 

 

 

Wcześniejsze nowiny

2006

03.06 - Śladami ojców - o Vasaloppet
02.27 - Wiatry historii
02.24 - Granice przyzwoitości
02.22 - Incydent
02.21 - Szwecja na Kaukazie
02.20 - Wesoła debata
02.17 - Koniec przesłuchań
02.10 - Rynek artykułów spożywczych
02.05 - Wizerunek islamu
02.01 - Sprawa Vaxholm
01.25 - Działka dla zbira
01.19 - Damping inteligencji
01.12 - Mieszkańcy Szwecji
01.11 - Ni z gruszki ni z brukselki

Sztokholmski eksperyment - podatek za wjazdu do centralnego Sztokholmu.

2005

Budżet UE na lata 2007-2013.

Fale tsunami - wydarzenia po ogłoszeniu raportu obywatelskiej komisji badającej efektywność rządu w akcji ratowania szwedzkich ofiar tsunami 2004 r.

Wcześniejsze...