Szwecja.net / Nowiny / 2006 / ...  
Szecja

10 lutego 2006  00013

Rynek artykułów spożywczych

Ceny żywności w Szwecji nie maleją pomimo stopniowego pojawiania się nowych supermarketów z Europy. Rynek żywnościowy jest nadal zmonopolizowany przez kilku wielkich aktorów. Konkurencję na równych prawach uniemożliwia też protekcjonistyczna polityka władz. Gdy np. Lidl chciał kupić od gminy w Are teren pod budowę sklepu za 6,6 mln koron, to dostał odmowę. Działkę sprzedano konkurentowi, szwedzkiej firmie Konsum, za 2 mln koron. Konsum jest związany z rządzącymi socjaldemokratami.

Szwedzki rynek jest bardzo niedostępny. Z jednej strony Szwedzi chcieliby importować tanie produkty z zagranicy, z drugiej jednak mamy do czynienia z bardzo tradycyjnym i pełnym przesądów konsumentem. Patriotyczna lojalność bierze najczęściej górę nad atrakcyjną ceną. Szwedzki konsument kupuje bez grymasów każdy produkt, ozdobiony szwedzką flagą, a będzie bardzo wymagający gdy produkt pochodzi z zagranicy. Duńskie mięso, tańsze i najczęściej dużo lepsze cieszy się mniejszym powodzeniem u konsumentów niż szwedzkie. Szwedzka falukorv - produkt o formie grubej kiełbasy, niejadalny dla przeciętnego Europejczyka - sprzedaje się tutaj doskonale. Polska szynkowa, poza specjalistycznymi, polskimi sklepikami, na rynku szwedzkim nie istnieje. I nie ma tu dla Szwedów znaczenia fakt, że falukorv zawiera mniej niż 10% „produktów mięsnych”, w które to wliczane są nawet zmielone kopyta zwierzęce.

Jednak ta sytuacja powoli zmienia się. Z trudem, a jednak. W cieci sklepów Willis, przynależnej do firmy Axfood, części koncernu Axelsson Johnsson, rządzonego przez prześliczną panią Antonię Jonhsson, coraz częściej spotyka się polskie produkty żywnościowe - pieczarki, jabłka itp. Również w sieci ICA spotyka się polskie pieczarki. Tak więc wejście na szwedzki rynek żywnościowy z polskimi produktami jest możliwe. Mowa oczywiście o produktach, które są sprzedawane jako polskie, a nie jedynie produkowane w Polsce, a sprzedawane tutaj pod szwedzkim szyldem. Takich jest pełno.

Dla polskich producentów żywności i artykułów codziennego spożycia publikujemy listę kontaktów do szwedzkich importerów i dystrybutorów produktów codziennego spożycia...

 

Szecja