Szwecja / Nowiny / 2005 / ...    
 
14 grudnia 2005 .  00008
Temat: Fale tsunami

Big Brothers

Miała być Pierestrojka a skończyło się na Big Brothers.

Obywatelska komisja badająca działania rządu w akcji ratowania szwedzkich ofiar tsunami 2004 złożyła raport 2 grudnia 2005, zawierający druzgoczącą krytykę rządu. Komisja wskazuje na premiera socjaldemokratycznego rządu, Görana Perssona. jako głównego odpowiedzialnego za zaniedbania. Oprócz premiera wskazuje się na minister spraw zagranicznych Laila Freivalds, która była bezpośrednio odpowiedzialna za podjęcie pierwszych działań.

Raport obywatelskiej komisji był darem niebios dla czterech partii opozycji, tworzących rządową alternatywę przed wyborami 2006, zwaną Alians dla Szwecji. Strzelają jak do pustej bramki. Jednak zasadniczym pytaniem jest czy opozycja wystąpi o wotum nieufności dla premiera lub szefowej MSZ.

Z definicji - opozycja nie ma większości w parlamencie. Wotum nieufności opozycji skazane jest więc na przegraną. Jego demonstracyjna wartość sprzeciwu nie została uwzględniona przez trzy partie Aliansu - mfpkd. Przywódczyni czwartej partii, Center - Maud Olofsson - miała właśnie urlop. Alians stwierdził więc, że wotum poczeka do raportu kolejnej komisji, tym razem parlamentarnej, która będzie badała tą samą sprawę.

9 grudnia wróciła jednak Maud Olofsson z wakacji w... Tajlandii. Postanowiła zrobić porządek. Poparła żądania swego klubu poselskiego by winni zaniedbań ponieśli konsekwencje jeszcze przed zakończeniem prac komisji konstytucyjnej (parlamentarnej). Jej sojusznicy z Aliansu dla Szwecji byli początkowo oburzeni, ale stopniowo przyznali jej rację.

Wewnętrzne niezgodności Aliansu zostały natychmiast wypunktowane przez socjaldemokratyczny beton. Nie potraficie wspólnie oponować, to nie będziecie potrafić też wspólnie rządzić - brzmiały betonowe hasła.

Na pomoc opozycji o ironio - przyszła jednak betonowa minister MSZ, Laila Freivalds. W wywiadzie dla pisma Fokus napadła ona na branżę turystyczną, oskarżając ją o chęć wyłudzenia pieniędzy od państwa po katastrofie tsunami. To nie był dobry pomysł. W opinii społecznej to właśnie firmy turystyczne wykazały największą aktywność w ratowaniu ludzi, podczas gdy rząd leczył kaca.

 
 

Kolejnym sukursantem opozycji okazał się najbliższy współpracownik premiera - Lars Danielsson. Okazało się, że jego „pamięciowy obraz” jaki przedstawił obywatelskiej komisji jest... niezgodny z prawdą. Normalnie nazywa się to kłamstwem. Gdy chodzi jednak o najbliższego współpracownika premiera... różnica obrazów!

Kłamczuszek przesunął jednak społeczne zainteresowanie z niezgodności Aliansu jeszcze bardziej na rządową degrengoladę.


c.d.n.

rn

rn@szwecja.net

 

 

 

Lars Danielsson

 


Wcześniej na ten temat...

Fale tsunami - wydarzenia po ogłoszeniu raportu obywatelskiej komisji badającej efektywność rządu w akcji ratowania szwedzkich ofiar tsunami 2004 r.

Zobacz inne artykuły...