Szwecja / Nowiny / 2005 / ...    
 

9 grudnia 2005.  =00011
Temat: Fale tsunami

Maud is back!

Bezkompromisowa przywódczyni partii Center (ludowa) - Maud Olofsson - wróciła z wakacji w Tajlandii i od razu postawiła na głowie polityczne gierki swych opozycyjnych przyjaciół. Żadnej taktyki! Odpowiedzialni za zaniedbania po katastrofie tsunami muszą ponieść konsekwencje. Teraz.

Druzgocząca krytyka rządu, zawarta w raporcie obywatelskiej komisji badającej akcję rządowej pomocy szwedzkim ofiarom tsunami, spowodowała ogromne zamieszanie w szwedzkich sferach politycznych. Mniejszościowy rząd Socjaldemokratów nie przetrwałby pięciu minut bez pomocy partii Zielonych i Komunistów.

Te marginalne partie uzyskały nagle ogromną władzę. To od nich zależy, czy wniosek o wotum nieufności dla premiera lub jego podopiecznej - minister spraw zagranicznych Laila Freivalds - ma szanse powodzenia w Riksdagu - szwedzkim Sejmie.

Ale może nie.

Polityczni taktycy zapomnieli o Maud. Przywódczyni Ludowców pochodzi z północnej Szwecji. Prowadzi tam własne gospodarstwo i nie ma problemu z odróżnianiem czarnego i białego. Mimo politycznej kariery.

Nie po raz pierwszy Maud reaguje zgodnie z sumieniem, a nie z wymogami politycznego cwaniactwa. To dzięki jej bezkompromisowej postawie szwedzki Riksadag nie dopuścił do wprowadzenia dyskryminacyjnych „przepisów przejściowych”, które miały zamknąć drogę Polakom i innym nowym obywatelom UE z byłego obozu socjalistycznego, do szwedzkiego rynku pracy.

Gdy obywatelska komisja ogłosiła swój raport Maud Olofsson miała właśnie urlop. Była w Tajlandii. Urlop minął, Maud jest z powrotem i teraz już szwedzka polityka nie będzie ta sama.

rn

rn@szwecja.net

***

Następny artykuł w na ten temat: 12.14 - Big Brothers

 

Maud Olofsson, szefowa partii Center.

 

+Info:

- Fale tsunami, indeks
- Rząd
- Partie polityczne

Informacja i raport komisj (se)

Szwecja, anonse1


Wcześniej na ten temat...

Fale tsunami - wydarzenia po ogłoszeniu raportu obywatelskiej komisji badającej efektywność rządu w akcji ratowania szwedzkich ofiar tsunami 2004 r.

Zobacz inne artykuły...