Szwecja / Nowiny / 2005 / ...    
 

8 grudnia 2005.=00010
Temat: Fale tsunami

Zieloni dojrzewają

Mniejszościowy rząd szwedzki, tworzony przez Socjaldemokratów, uzyskuje przewagę w parlamencie dzięki stałej współpracy z partiami Zielonych i Komunistów. Pozostałe partie parlamentarne - Center, Chadecja, Liberałowie i Moderaci - stanowią opozycję.

Po druzgoczącej krytyce rządu, zawartej w raporcie obywatelskiej komisji badającej przebieg akcji pomocy szwedzkim ofiarom tsunami, wielu domagało się dymisji premiera lub odpowiedzialnych ministrów. Do przegłosowania wotum nieufności brakuje opozycji 17 głosów. Przedstawiciele opozycji podają niemożność przegłosowania wotum w Riksdagu jako główną przyczynę swej pasywności w tej sprawie.

17 głosów to dokładnie tyle, ile posiada partia Zielonych. Jest ona jednak związana umową o współpracy z rządem i można by przypuszczać, że nie będzie głosowała przeciwko niemu. Stanowisko Zielonych ulegało jednak stopniowej ewolucji w ostatnich dniach. Peter Eriksson, jeden z dwóch rzeczników Zielonych twierdzi obecnie, że poprą oni ewentualny wniosek o wotum nieufności dla minister spraw zagranicznych Laila Freivalds.

To przeciwko niej skierowany jest najbardziej gniew ludu. Jej niekompetencja i arogancja była rzeczywiście skandaliczna w tych tragicznych dniach zeszłego roku. Świadczą o tym liczne relacje ofiar tsunami lub ich rodzin, złożone przed obywatelską komisją.

Odwołanie Freivalds było by gestem w stosunku do pokrzywdzonych, jednak bez większego znaczenia politycznego. Premier Göran Persson wyklucza jednak taką decyzję, twierdząc, że to on sam ponosi główną odpowiedzialność i to przeciwko niemu powinno być kierowane wotum nieufności. Szlachetność? Niestety, tylko polityczna przebiegłość. Premier też umie liczyć i doskonale wie, że wotum nieufności przeciwko niemu upadnie w sejmowym głosowaniu. Rezultat? Zero.

Zarówno opozycja jak i Zieloni odkładają swe ostateczne decyzje o wotum nieufności do zakończenia prac komisji parlamentarnej, która ma badać tą samą sprawę co komisja obywatelska. Przesłuchania komisji rozpoczną się w styczniu, a raportu możemy spodziewać się w marcu.

Jeżeli będziemy mieli ciepły marzec, to może zieloni dojrzeją.

rn

rn@szwecja.net

***

Następny artykuł w na ten temat: 12.09 - Maud is back

 

 


Wcze
Wcześniej na ten temat...

Fale tsunami - wydarzenia po ogłoszeniu raportu obywatelskiej komisji badającej efektywność rządu w akcji ratowania szwedzkich ofiar tsunami 2004 r.

Zobacz inne artykuły...