Szwecja / Nowiny / 2005 / ...    
 
21 listopada 2005  00008

Małe firmy handlują za granicą.

Współpraca handlowa z zagranicą nie jest już tylko wyłączną domeną wielkich przedsiębiorstw. Coraz więcej małych firm szwedzkich robi interesy w innych krajach. W dodatku są one bardzo zadowolone z rezultatów tej współpracy.

Wskazuje na to wyraźnie świeże badanie przeprowadzone na zlecenie szwedzkiego banku SEB przez Research International. Ponad 2500 tysiąca przedsiębiorstw, zatrudniających od 0 do 49 osób, wzięło udział w badaniu.

Ponad 20% badanych już robi interesy za granicą. Te, które tego nie robią, to praktycznie tylko takie, których działalność jest związana i zależna wyłącznie od lokalnego rynku.

58% badanych firm podaje, że kupuje towary, usługi lub siłę roboczą za granicą, dlatego, że są one niedostępne w Szwecji. 34% jako przyczynę podaje tańszą siłę roboczą, natomiast 12% uzasadnia swoją decyzję tym, że za granicą odkryli nowe możliwości biznesowe.

Zarysowuje się wyraźna tendencja wzrostu handlu z krajami Nowej Europy, podczas gdy zainteresowanie Starą Europą maleje. Skandynawia i Niemcy pozostaną jednak nadal ważnym partnerem handlowym.

Małych firm nie odstrasza również współpraca z Azją. W ciągu pięciu lat, wymiana handlowa z tym regionem będzie większa niż z Ameryką północną - prognozują badani.

Aktualnie 5% firm prowadzi swoją produkcję lub innego typu działalność za granicą. Za pięć lat ilość tego typu przedsiębiorstw wzrośnie do 9% według prognozy.

Badanie wskazuje, że to przedsiębiorstwa, które najbardziej wzrastają przeprowadzają najwięcej zagranicznych interesów.

 

MLN
mln@szwecja.net
Źródło TT.