Szwecja / Nowiny / 2005 / ...   2 kwietnia 2005
 
Komunikat prasowy Ambasady USA

Oświadczenie prezydenta Busha
wygłoszone po śmierci Papieża Jana Pawła II

2 kwietnia 2005


Laura i ja wspólnie z ludźmi na całym świecie opłakujemy śmierć Papieża Jana Pawła II. Kościół Katolicki utracił pasterza, świat utracił orędownika wolności człowieka. Wierny sługa boski został wezwany do domu.

Papież Jan Paweł II opuścił tron Piotrowy w sposób, w jaki na niego wstępował, dając świadectwo ludzkiej godności. W rodzinnej Polsce głoszone przez niego nauki zapoczątkowały rewolucję demokratyczną, która ogarnęła Europę Środkową i zmieniła bieg historii. Świadectwo Jana Pawła II przypominało światu zachodniemu o obowiązku budowania cywilizacji, w której słabych bronią silni. Siłę Papieskiego przesłania spotęgowała odwaga, z jaką Jan Paweł II stawiał czoła chorobie i wielkiemu cierpieniu w ostatnich latach swojego życia.

Papieże są własnością całego świata, ale Amerykanie mieli szczególny powód, żeby pokochać tego człowieka z Krakowa. Odwiedzając Amerykę, Papież mówił o naszej „opatrznościowej” konstytucji, oczywistych prawdach opisujących godność jednostki ludzkiej, które zawarte zostały w Deklaracji [Niepodległości] i „błogosławieństwie wolności”, które z nich wypływa. To właśnie te prawdy, powiedział Papież, sprawiały, że ludzie na całym świecie patrzyli na Amerykę z nadzieją i szacunkiem.

Papież Jan Paweł II był inspiracją dla milionów Amerykanów i tak wielu ludzi na całym świecie. Zawsze będziemy pamiętać skromnego, mądrego i nieustraszonego kapłana, który stał się jednym z największych autorytetów moralnych w historii. Dziękujemy Bogu za ten dar, za człowieka, syna Polski, za Biskupa Rzymu, który stał się bohaterem na wieki.

00008

Zobacz również:

Originalny tekst oświadczenia.