Szwecja / Nowiny / 2004 / ...  
 

4 marca 2004 r. 00007

Plan dyskryminacji

Na zwołanym wczoraj przez ministerstwo spraw zagranicznych seminarium prasowym poinformowano dziennikarzy, że 11 marca rząd złoży pismo do sejmu, informujące o wprowadzeniu i szczegółach „okresu przejściowego”, czyli szeregu posunięć ograniczających prawa obywateli nowych państw UE, z byłego obozu socjalistycznego. Traktat akcesyjny daje niestety to bezprawie krajom UE-15 (zobacz Swobodny przepływ osób). Jednak Szwecja była krajem, który najsilniej chyba podkreślał, że z tych możliwości nie skorzysta.

Propozycja rządowa ma bardzo silne ograniczyć prawa nowych obywateli UE. Praktycznie nic z obecnych praw Unijnego obywatela nie pozostaje, a nawet nastąpi pewne zaostrzenie w stosunku do przepisów stosowanych obecnie (przed 1 maja 2004) wobec Polaków.

Do tej pory było n.p. stosunkowo łatwo otrzymać szwedzki odpowiednik NIP, co dawało możliwość prowadzenia legalnej działalności gospodarczej. Rząd zamierza ograniczać wydawanie NIP'ów. Zaostrzona zostanie również procedura wydawania pozwolenia na pracę. Urzędnicy urzędu imigracyjnego będą mogli odmówić pozwolenia na pracę jeżeli uznają, że przedsiębiorstwo oferujące zatrudnienie jest „niepoważne”. Daje to w praktyce nieograniczoną możliwość odrzucania podań.

Aby uzyskać pozwolenie trzeba będzie mieć ofertę pracy na cały etat i przy stałej pensji. O pozwolenie będzie trzeba się starać przed przyjazdem do Szwecji.

Mimo, że od pracujących w Szwecji cudzoziemców z UE-8 będą ściągane wysokie, szwedzkie podatki, to nie będą oni mieli dostępu do tego samego systemu zabezpieczeń socjalnych co tubylcy. Rząd planuje ograniczenia również w tej dziedzinie. Pocieszające jest, że klauzula o okresie przejściowym nie zezwala na restrykcje w tej dziedzinie. Aby je wprowadzić muszą one dotyczyć wszystkich, a nie tylko np. Słowian.

rn
rn@szwecja.net

 

Szwecja, anonse1