Szwecja / Nowiny / 2004 / ...  
 

7 lutego 2004 r. 00010

Ludzie niemile widziani

Największy dziennik szwedzki Dagens Nyheter ogłosił w piątek 6 lutego ankietę, pytając: Czy ludzie z nowych krajów UE powinni mieć od razu wolny dostęp do szwedzkiego rynku pracy? 2779 czytelników (38%) odpowiedziało TAK natomiast 4081 NIE (57%). Głosowało 7228 osób.

Wiarygodność tych wyników jest ograniczona. Nie bylo żadnej kontroli, nad tym, kto głosuje. Szwecja.net prosiła np. swoich czytelników do głosowania na tak. Brakowało również blokady wielokrotnego glosowania przez tą samą osobę. Niezależnie od tych niedociągnięć wynik głosowania jest jednoznaczny - ludzie z nowych krajów Unii nie są tu mile widziani.

Nadal trwa w mediach kampania zastraszania Szwedów groźbą najazdu ludzi „ze wschodu”. Nie mają one na myśli Cypru, jedynego kraju kandydackiego, leżącego na wschód od obecnego, wschodniego krańca Unii. Celowo nazywa się kraje byłego bloku socjalistycznego „wschodem” gdyż jest to określenie nieodzownie kojarzone z ludźmi w brudnych kufajkach, przestępczością i prostytucją. Taki, latami starannie wypracowywany przez tutejszą propagandę obraz „Östeuropy” funkcjonuje teraz jako doskonały straszak.

Telewizja pokazuje reportaż o słowackich Cyganach, żyjących w potwornych warunkach, gotowych do wyjazdu do Szwecji. Przerażająca myśl: oto moi nowi sąsiedzi -- nieuniknienie kiełkuje w głowie przeciętnego Szweda.

Ćwierć miliona ludzi z nowych krajów UE będzie szukało pracy! Straszy tłusty tytuł Dagens Nyheter, powołując się na wyliczanki Komisji europejskiej -- pokrętne i fałszywe, co przyznaje sama Komisja. Jednak o tym dopiero w głębi tekstu. Ci, co czytają tylko tytuły -- drżą ze strachu. Trzeba ograniczyć dostęp obcokrajowców do systemu opieki społecznej, pisze dziennik w związku z wizytą premiera Estonii w Szwecji. Sobotni dziennik telewizyjny bije na alarm, że rejestr kryminalistów z nowych krajów EU zostanie skasowany. Informacja, że zostanie on tylko przeniesiony do innych baz danych, gdyż obecna baza obejmuje tylko kraje spoza UE, podana w popołudniowym dzienniku. została usunięta w głównym, wieczornym wydaniu dziennika... że nie wspomnę o innych wybrykach szwedzkich mediów, zasługujących na sążniste oklaski tak Gebelsa jak i Mołotowa -- zgaś Panie światło nad ich duszą.

rn
rn@szwecja.net

Szwecja, anonse1