Szwecja / Nowiny / 2004 / ...    
 

3 lutego 2004 r. 00008

Szwecja wprowadzi ograniczenia

We wtorek 3 lutego, minister do spraw migracji Barbro Holmberg, poinformowała, że rząd wystąpi z wnioskiem do parlamentu o wprowadzenie osławionych okresów przejściowych, pozwalającego na legalną dyskryminację obywateli nowych krajów UE, w tym Polski. Jak na razie większość partii w sejmie jest temu przeciwna, jednak rząd ma nadzieję, że uda mu się uzyskać większość parlamentarną.

Już w piątek 30 stycznia szwedzki premier Göran Persson (socjaldemokrata) poinformował dziennikarzy, że rząd zamierza wprowadzić ograniczenia dostępu do szwedzkiego rynku pracy. Ta wypowiedź poprzedzona była intensywną naradą rządu w tej sprawie.

Złamanie wcześniejszych przyrzeczeń stosowania obecnych reguł o swobodnej migracji ludności w krajach EU, motywuje Persson obawą przed nadużywaniem systemu opieki społecznej przez obcokrajowców. Szwecja czuje się obecnie osamotniona, wobec wycofania się z podobnych obietnic niemal wszystkich innych państw Europy północnej. Praktycznie tylko Wielka Brytania nie zamierza wprowadzać ograniczeń.

Według precedensowego wyroku Trybunału europejskiego z 1989 wystarczy mieć zagwarantowane 10 godzin pracy w tygodniu w danym kraju UE, by automatycznie uzyskać prawo pobytu w tym kraju. Jeżeli taką pracę ma się przez minimum rok, to prawo pobytu dostaje się na pięć lat. Wraz z pozwoleniem na pobyt otrzymuję się wszystkie prawa do pomocy socjalnej dla siebie i dla swojej rodziny. Masowe wykorzystywanie tych możliwości byłoby zbyt dużym obciążeniem dla Szwecji.

rn
rn@szwecja.net

Brbro Holmberg, minister do spraw migracji.

Szwecja, anonse1