Szwecja.net / Turystyka / Relacje / ...    00012

 

Część 1

Część 2

Część 3

 

Sztokholm

W Sztokholmie naprawdę jest co zwiedzać. Jakbym miała opisywać wszystkie ciekawe miejsca w których byłam, zajęłoby mi to zbyt wiele czasu.

Podstawą dla każdego turysty jest wizyta w zamku królewskim w samym centrum Sztokholmu. Możecie sobie wybrać, którą część zamku chcielibyście zobaczyć. Mnie najbardziej zaintrygowały skarby w podziemiach. Było ich niewiele, ale za to jakie cudowne... Tego się nie da opisać, musicie sami zobaczyć.

Zaraz obok zamku zaczyna się Starówka - wąskie uliczki ze sklepikami, kawiarniami - typowo dla turystów. Wśród nich wynalazłam sklep z niedrogimi ciuchami coś w stylu hinduskich, którego właściciele są polakami. Kupiłam 2 pary spodni (wątpie żeby można było takie w Polsce znaleźć).

Godny do zahaczenia jest równieź Ratusz i okolice. Posiedzieć na ławeczce, popatrzeć na błękitne morze i pływające żaglówki w środku miasta nie każdy może.

Zabytki zabytkami, ale jeśli szukacie silniejszych wrażeń to koniecznie musicie się wybrać do Cosmonovy - największego na świecie planetarium w kształcie kuli. Mieści się ono w muzeum przyrodniczo historycznym. W sali kinowej z olbrzymim ekranem na całej ścianie i suficie obejrzeć można ciekawe filmy (ja trafiłam na film o ludziach wykonujących różny rodzaj muzyki w zależności od kraju w którym mieszkają) - bomba. Oprócz kina oczywiście jest tam również wiele innych atrakcji.

Z kolei na wyspie Söder w kawiarni Ersta można coś przekąsić lub wypić np. kawkę przy najpiękniejszym widoku z góry na cały Sztokholm.

Tak opisywać to niesamowite miasto mogłabym bez końca. A tu do domu niestety czas wracać...

Joanna Chmiel

joannachmiel@poczta.onet.pl

Część 1  ::  Część 2  ::   Część 3