Szwecja.net / Turystyka / Kraj i reiony...

Norland

Dalej na północ leży Norrland. Monotonna równina z pojedynczo wystającymi twardzielami. Jest wyniesiona 300-400 m n.p.m. W znacznej części leży poza kołem podbiegunowym. Jest to kraina mroźna, niedostępna i tajemnicza zwłaszcza na północy, gdzie rozciąga się szwedzka Laponia, Lapp-Mark. Pokryta jest tundrą, karłowatą brzozą i sosną. Na południu przeważają lasy sosnowe. Największą atrakcją jest tu przyroda ze zjawiskami „białych nocy” i zorzy polarnych. Przesuwającą i zmieniającą się, kolorową, mglistą łunę zorzy podziwiać można od września do maja już w Abisko. Miasteczko oddalone jest od Sztokholmu o 1507 km. W Abisko można przejechać się także zaprzęgiem psów husky i potem skorzystać z sauny. Podróż do Laponii nie może się odbyć bez tych atrakcji.
Popularną formą turystyki są tu również wędrówki narciarskie np. Szlakiem Królewskim z Abisko do Grövelsjön w Dalarnie. Pobyt w namiotach lapońskich zwanych kata daje możliwość poznania folkloru lapońskiego.

17 km na wschód od Kiruny, największego miasta leżącego poza kołem podbiegunowym znajduje się mała wioska lapońska Jukkasjarwi. Co roku powstaje tu hotel lodowy: hol, apartamenty, pokoje i barek o powierzchni 4 tys. km2. Do jego budowy potrzeba 30 tys. ton śniegu. Jest jak z bajki. Topi się zawsze w maju a po pięciu cieplejszych miesiącach budowany jest na nowo. Wszystko tu jest z lodu nawet szklanki, którymi wznosi się sylwestrowy toast.

Czystość środowiska przyrodniczego Szwecji to niewątpliwy jej atut. W dziedzinie ochrony przyrody kraj ten należy do przodujących w świecie. Istnieje tu 16 parków narodowych o łącznej powierzchni ponad 6,5 tys. km2, z których 7 znajduje się na terenie Laponii.
Do tradycji kulturowych należy coroczne organizowanie uroczystości o charakterze ludowym, w których historia sięga często czasów pogańskich. Największą popularnością cieszy się Święto Łucji przypadające 13 grudnia, coraz częściej obchodzone również w Polsce.

 

Hanka Jefimowicz
hefi@main.amu.edu.pl