Szwecja.net / Turystyka / Kraj i reiony...

Wybrzeża morskie

Wybrzeża morskie Bałtyku na wschodzie jak i wybrzeże zachodnie nad Kattegatem mają charakter fiordowo-szkierowy i charakteryzują się silnie rozczłonkowaną linią brzegową z mnóstwem przybrzeżnych wysp i wysepek. Długość linii brzegowej wynosi 2390 km (bez wysp). W szkierowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego w Roslagen znajduje się wiele świetnych łowisk wędkarskich. Przyjechać tu powinien każdy , kto chce powędkować w rybnych wodach a jednocześnie spragniony jest wypoczynku w ciszy i spokoju. Znajduje się tu wiele łowisk bogatych w szczupaki, okonie i pasiaste drapieżniki. Specyfiką regionu Roslagen są masowo występujące sandacze.

Największą wyspą na Bałtyku jest Gotlandia z urwistymi skalistymi brzegami. Skały przybierają tu fantastyczne formy tzw. rankory. Dawne osady rybackie przekształciły się w nowoczesne kąpieliska i ośrodki żeglarskie: Slite, Tofta, Klitehamm, Ljugarn i Sudersand.

Głównym centrum wypoczynkowym drugiej co do wielkości wyspy, Olandii jest Borgholm, z jedną z najpiękniejszych plaż w Szwecji — Köpingsviken. Bogate, a łatwo dostępne tereny wodne czynią Olandię, a przede wszystkim jej północną część prawdziwym eldorado dla wędkarzy. Zatoka Grankullwvik obfituje w rozmaite gatunki ryb. Często łowi się tu ponad 10 kg szczupaki, a to spełnienie marzeń niejednego wędkarza.

Największe miasta Szwecji Sztokholm, Göteborg, Malmö leżą nad morzem i rozlokowały się na wielu przybrzeżnych wyspach. Są to miasta historyczne z licznymi zabytkami.

 

Hanka Jefimowicz
hefi@main.amu.edu.pl