pil Szwecja / +INFO / Mieszkanie Szwecja.net
 

Czwartek, 4 lutego 2016 r.   01707

Mieszkanie czynszowe
– Hyresrätt

Hyresrätter (liczba mnoga) to mieszkania wynajmowane od właściciela budynku mieszkalnego – Hyresvärd. Prawo do dysponowania takim mieszkaniem otrzymuje się poprzez spisanie umowy z właścicielem. Taką umowę nazywamy tu kontraktem, gdyż szczęśliwie tak też nazywa się ona po szwedzku.

Hyra oznacza czynsz – rätt, ma wiele znaczeń – racja, słuszność, prawo. W tym wypadku chodzi o termin z zakresu prawa podmiotowego – uprawnienie. Budynek z mieszkaniami czynszowymi nazywa sié Hyreshus.

Förstahand – z pierwszej ręki

Gdy umowę zawieramy bezpośrednio z właścicielem nieruchomości nazywamy ją wówczas "kontraktem z pierwszej ręki" – Förstahandskontrakt (första=pierwszy; hand=ręka).

Dla najemcy takie mieszkanie nie przedstawia żadnej wartości rynkowej. Handel mieszkaniem/kontraktem jest zakazany i karalny. Nie oznacza to, że w dużych miastach nie istnieje spory czarny rynek, gdzie kontrakt z pierwszej ręki może kosztować nawet kilkaset tysięcy koron. Ale stanowczo odradzam – łatwo można stracić i korony i mieszkanie. Poza tym operacja taka jest bardzo skomplikowana, gdyż posiadacz kontraktu nie może w żaden sposób samodzielnie przekazać swoich uprawnień osobie trzeciej.

Andrahand – podnajem

Posiadacz kontraktu z pierwszej ręki ma prawo podnająć mieszkanie w części lub całości osobie trzeciej. Nazywa się to wówczas wynajmowanie "i andra hand" (andra=druga). Jest to całkiem legalna forma pod pewnymi warunkami.

1. Do samodzielnego użytkowania

Jeżeli podnajmujemy komuś całe mieszkanie typu hyresrätt "do samodzielnego użytkowania", wymagana jest zgoda właściciela domu – hyresvärda. Podnajmując takie mieszkanie bez zgody ryzykujemy utratę kontraktu, czyli mieszkania – Uppsägning = wypowiedzenie.

W razie odmowy zgody właściciela budynku można się odwoływać do Hyresnämnden – instytucji rozjemczej w sporach związanych z wynajmowaniem mieszkań. www.hyresnamnden.se

2. Współlokator

Bez zgody hyresvärda (właściciela) można natomiast podnająć pojedynczy pokój lub część mieszkania współlokatorowi. +Info...

Przepisy dotyczące wynajmowania mieszkań regulowane są prawem Hyreslagen...

Jak zdobyć kontrakt z pierwszej ręki?

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Szwecji jest wręcz katastrofalna. A będzie jeszcz gorsza. Zważywszy, że rząd zaprasza po 100 tysięcy płodnych muzułmanów rocznie, a mieszkań czynszowych buduje się 11 tys./rok (2014 r.), można powiedzieć, że stoimy na skraju przepaści – i wnajbliżyszych latach zrobimy duży krok na przód...

W dużych miastach czas oczekiwania na mieszkanie wynosi wiele lat. W centralnych dzielnicach Sztokholmu od 10 do nawet ponad 20 lat! Ale czasem można mieć szczęście.

Pierwszym krokiem do zdobycia kontraktu z pierwszej ręki jest zapisanie się do kolejki – Bostadskö. We wszystkich większych miastach są firmy, najczęściej komunalne, zajmujące się pośrednictwem mieszkań czynszowych. Nazywają się one na ogół Bostadsförmedlingen + nazwa miasta.

Np. w Sztokholmie taka firma nazywa się Bostadsförmedlingen i Stockholm AB. Na ich stronie znajdziesz szczegółowe informacje jak znaleźć i wynająć mieszkanie – również po polsku.

Strona główna: bostad.stockholm.se
Kolejka: Registrera...
Wyszukiwanie wolnych mieszkań: Lista...

Po polsku:
bostad.stockholm.se/pl
Droga-do-mieszkania...

Informacje o wolnych mieszkaniach w innych miastach znajdziesz wpisując w Googlach, najlepiej w google.se, takie słowa plus nazwę miasta:
- bostadsförmedling
- bostadskö
- lediga hyresrätter; hyreslägenheter

nic Szwecja, mieszkania czynszowe

Mieszkanie w Szwecji

Rodzaje
Czynszowe, Hyresrätt, cz 1.
Gminne spółki
Zasoby mieszkaniowe

Zobacz też

Czynsze w Sztokholmie, 2018 r.

Czynsze w Szwecji 2016 r.

 

Szwecja, anonse1

 

 

 

 

  

Wysokość czynszu

Hyra – czynsz – zależy od miejsca, położenia itp. ale też od wieku budynku. Mieszkania w starszych blokach bywają tańsze. Oto kilka przykładowych czynszów z dzisiaj (2016-02-04) w Sztokholmie:

Vasastaden, stara centralna dzielnica, 2 pokoje, 60 m² – 12203 sek/miesiąc, ok. 6000 zł/miesiąc. 1 sek ≈ 0,5 zł.

Södra Hammarbyhamnen, nowe osiedle, 3 pok. 80 m² – 11581 sek/mies.

Rinkeby. dzielnica "muzułmańska", 3 pok. 79 m² – 7417 sek/mies.

Skarpnäcks Gård, budynek wielorodzinny w lesie, 8 km od centrum, 1 pokój, wnęka kuchenna, 32 m² – 3348 sek/miesiąc. – A nie mówiłem? Czasem można mieć szczęście.

c.d.n.

 

Zobacz też

Czynsze w Szwecji 2016 r.
Deflacja a bańka cenowa...
Złote czasy dla dłużników...
Bańka cenowa...

 

  

 

   
 

Filip ZiętekRyszard Nowak
rn@Szwecja.net

   
 

Bezpośredni link do tej strony:

http://szwecja.net/fs/PLUS/Mieszkanie/2czynszowe.html