Czwartek, 4 lutego 2016 r.
01707
Mieszkanie czynszowe
– Hyresrätt
Hyresrätter (liczba mnoga) to mieszkania wynajmowane od właściciela budynku mieszkalnego – Hyresvärd. Prawo do dysponowania takim mieszkaniem otrzymuje się poprzez spisanie umowy z właścicielem. Taką umowę nazywamy tu kontraktem, gdyż szczęśliwie tak też nazywa się ona po szwedzku.
Hyra oznacza czynsz – rätt, ma wiele znaczeń – racja, słuszność, prawo. W tym wypadku chodzi o termin z zakresu prawa podmiotowego – uprawnienie. Budynek z mieszkaniami czynszowymi nazywa sié Hyreshus.
Förstahand – z pierwszej ręki
Gdy umowę zawieramy bezpośrednio z właścicielem nieruchomości nazywamy ją wówczas "kontraktem z pierwszej ręki" – Förstahandskontrakt (första=pierwszy; hand=ręka).
Dla najemcy takie mieszkanie nie przedstawia żadnej wartości rynkowej. Handel mieszkaniem/kontraktem jest zakazany i karalny. Nie oznacza to, że w dużych miastach nie istnieje spory czarny rynek, gdzie kontrakt z pierwszej ręki może kosztować nawet kilkaset tysięcy koron. Ale stanowczo odradzam – łatwo można stracić i korony i mieszkanie. Poza tym operacja taka jest bardzo skomplikowana, gdyż posiadacz kontraktu nie może w żaden sposób samodzielnie przekazać swoich uprawnień osobie trzeciej.
Andrahand – podnajem
Posiadacz kontraktu z pierwszej ręki ma prawo podnająć mieszkanie w części lub całości osobie trzeciej. Nazywa się to wówczas wynajmowanie "i andra hand" (andra=druga). Jest to całkiem legalna forma pod pewnymi warunkami.
1. Do samodzielnego użytkowania
Jeżeli podnajmujemy komuś całe mieszkanie typu hyresrätt "do samodzielnego użytkowania", wymagana jest zgoda właściciela domu – hyresvärda. Podnajmując takie mieszkanie bez zgody ryzykujemy utratę kontraktu, czyli mieszkania – Uppsägning = wypowiedzenie.
W razie odmowy zgody właściciela budynku można się odwoływać do Hyresnämnden – instytucji rozjemczej w sporach związanych z wynajmowaniem mieszkań. www.hyresnamnden.se
2. Współlokator
Bez zgody hyresvärda (właściciela) można natomiast podnająć pojedynczy pokój lub część mieszkania współlokatorowi. +Info...
Przepisy dotyczące wynajmowania mieszkań regulowane są prawem Hyreslagen...
Jak zdobyć kontrakt z pierwszej ręki?
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Szwecji jest wręcz katastrofalna. A będzie jeszcz gorsza. Zważywszy, że rząd zaprasza po 100 tysięcy płodnych muzułmanów rocznie, a mieszkań czynszowych buduje się 11 tys./rok (2014 r.), można powiedzieć, że stoimy na skraju przepaści – i wnajbliżyszych latach zrobimy duży krok na przód...
W dużych miastach czas oczekiwania na mieszkanie wynosi wiele lat. W centralnych dzielnicach Sztokholmu od 10 do nawet ponad 20 lat! Ale czasem można mieć szczęście.
Pierwszym krokiem do zdobycia kontraktu z pierwszej ręki jest zapisanie się do kolejki – Bostadskö. We wszystkich większych miastach są firmy, najczęściej komunalne, zajmujące się pośrednictwem mieszkań czynszowych. Nazywają się one na ogół Bostadsförmedlingen + nazwa miasta.
Np. w Sztokholmie taka firma nazywa się Bostadsförmedlingen i Stockholm AB. Na ich stronie znajdziesz szczegółowe informacje jak znaleźć i wynająć mieszkanie – również po polsku.
Strona główna: bostad.stockholm.se
Kolejka: Registrera...
Wyszukiwanie wolnych mieszkań: Lista...
Po polsku:
bostad.stockholm.se/pl
Droga-do-mieszkania...
Informacje o wolnych mieszkaniach w innych miastach znajdziesz wpisując w Googlach, najlepiej w google.se, takie słowa plus nazwę miasta:
- bostadsförmedling
- bostadskö
- lediga hyresrätter; hyreslägenheter