Szwecja.net / +Info / Samochód / ... 00014=   2013.12.01
 

Sztokholm grudzień 2013 r.

Komórka za kierownicą

Szwecja należy do niewielu już krajów w Europie, gdzie używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu nie jest zakazane. Jednak od 1 grudnia 2013 r. wprowadzono pewne ograniczenia. Problem w tym, że nikt tak na prawdę nie wie na czym one polegają i jakie są konsekwencje ich łamania.

Zasady ruchu po drogach i w terenie w Szwecji regulują przepisy Trafikförordning (1998:1276). 10 października 2013 r. wprowadzono do nich nowy przepis – Förordning (2013:779), który obowiązuje od 1 grudnia 2013 r. Znalazł on się w rozdziale 4. "Postanowienia dotyczące ruchu pojazdów motorowych", podrozdział "Ruch pojazdów motorowych na drogach", paragraf 10e. Oto jego brzmienie w polskim tłumaczeniu:

"§10e. Podczas jazdy pojazdem motorowym na drodze kierowca może używać telefonu i innych urządzeń komunikacyjnych jedynie gdy nie ma to szkodliwego wpływu na prowadzenie pojazdu"*se1.

Konsekwencją za łamanie tego przepisu może być mandat pieniężny, co stoi w rozdziale 14, § 3.

Sprawa rozbija się o sformułowanie "szkodliwy wpływ" (inverkar menligt). Można go tłumaczyć na tysiące sposobów, a ustawodawca postanowił nie ograniczać naszej fantazji i nie zdefiniował tego pojęcia.

Szkodliwy, to znaczy, taki, który wyrządza szkodę. Czyli np. dopóki kierowca nie spowodował wypadku, to nie ma szkody, a więc rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu nie wpłynęła szkodliwie na prowadzenie pojazdu.

Policja w Szwecji może również tłumaczyć nowy, niejasny przepis, mniej więcej jak chce.
– Nie mamy właściwie żadnych instrukcji – mówi Bengt Svensson, szef drogówki w kierownictwie szwedzkiej policji. – Konkretnego znaczenia nie poznamy zanim zapadnie kilka wyroków sądowych – dodaje.

Również sprawa konsekwencji za łamanie tego przepisu nie jest jasna. Również tutaj policja nie otrzymała żadnych instrukcji.

I pomyśleć – taki przepis w nieco bardziej skorumpowanym kraju, to marzenie...

Wniosek stąd, że gdy przydarzy się nieszczęście i zostaniesz przyłapany przez złośliwego policjanta na pisaniu SMS-a do żony, na główniej krzyżówce Sztokholmu, – nie przyjmuj mandatu. Trzymaj się wersji, że dopóki nie było szkody, nie może być mowy o "szkodliwym wpływie". Szanse na wygraną w sądzie są duże, w w dodatku to nic ekstra nie kosztuje. Nawet jak przegrasz, to zapłacisz tylko mandat.

Powodzenia w sądzie.

rn

Szwecja, samochód, komórka

*se1 – Szwedzki tekst przepisu:
4 kap. Bestämmelser för trafik med motordrivna fordon.
Trafik med motordrivna fordon på väg.

10 e § Vid färd på väg med ett motordrivet fordon får föraren ägna sig åt aktiviteter som användande av mobiltelefon och annan kommunikationsutrustning endast om det inte inverkar menligt på förandet av fordonet. Förordning (2013:779).

 

 

Szwecja, anonse1

 

Szwecja, anonse1