Szwecja.net Szwecja.net / Kraj / Władza / Parlament / Wybory 2006 / ...    

2006.09.06.  00082

Rok wyborczy 2006

17 września tego roku odbędą się w Szwecji wybory do parlamentu - riksdagu. W ciągu ostatnich 74 lat tylko 9 lat, rozbitych na krótsze okresy, Szwecja była wolna od rządów Socjaldemokratów. To oni rządzili Szwecją w ciągu pozostałych 65-ciu lat. Nie osiągają oni na ogół własnej większości parlamentarnej i tworzą rządy mniejszościowe w oparciu o mandaty komunistów, a w ostatniej kadencji również Zielonych.

Socjaldemokracji nie dopuszczają partii wspomagających do udziału w rządzie, nie dzielą się z nimi żadnymi ministerstwami. Nie są to więc rządy koalicyjne, a typowo mniejszościowe. Partia rządowa zawiera jednak umowę z partiami wspomagającymi, gdzie precyzuje się warunki współpracy. W głosowaniach w riksdagu partie pomocnicze mogą jednak głosować przeciwko propozycjom rządowym.

Na opozycję składają się obecnie cztery partie centroprawicowe: Moderaterna (m) - umiarkowana prawica, Folkpartet liberalerna (fp) - liberałowie, Kristdemokrater (kd) - chrześcijańscy demokraci oraz Centerpartiet (c) - partia ludowa. Wymieniam je według wielkości.

Koronnym argumentem Socjaldemokratów w każdych wyborach ostatnich 30 lat było, że opozycja jest zbyt podzielona i niezdolna do utworzenia stabilnego rządu. Wskazywano często na lata 1976-82, kiedy partie centroprawicy tworzyły rządy, które szybko upadały z powodu niezgodności koalicjantów. Aż cztery centroprawicowe rządy powstały w przeciągu tych kilku lat.

Świadoma tego opozycja zadbała o to by na dwa lata przed wyborami zacząć proces tworzenia wspólnej alternatywy rządowej. 31 sierpnia 2004 roku cztery partie centroprawicy - m, fp, kd, c - zawarły porozumienie o współpracy wyborczej. Nazwano je Alians för Sverige - Alians dla Szwecji.

Naszą wizją jest Szwecja gotowa do zmian. ale jednocześnie nacechowana poczuciem wspólnego interesu oraz bezpieczeństwa w procesie przemian - piszą partie opozycji we wspólnym manifeście. Nasze partie mają częściowo różne tradycje i nie są zgodne co do wszystkiego, jednak łączą nas wspólne wartości nadrzędne i to stanowi stabilną bazę dla nowego rządu - czytamy dalej w manifeście Aliansu dla Szwecji.

Wybór stoi więc między blokiem rządowym - s, v, mp, nazywanym przez opozycję Lewicowym kartelem, a blokiem centroprawicy, Aliansem dla Szwecji - m, fp, kd, c - nazywanym przez lewicę Aliansem prawicy.


rn
rn@szwecja.net