Szwecja / Kraj / Władza i polityka / Partie polityczne / ... 00441  
 

Kristdemokraterna (kd)

symbol   nazwa / tradycja polityczna przywódca

Polska nazwa: Chrześcijańscy Demokraci; Chadecja
Angielska nazwa: Christian Democrats
Tradycja pol.: Chrześcijańska demokracja.

Skrót: kd

Oficjalna strona partii:
http://www.kristdemokraterna.se/

 


Ebba Busch Thor

Nazwa

Nazwa partii oddaje w pełni jej charakter. W praktyce jednak tytułowe „chrześcijaństwo” jest zawężone raczej do jego protestanckich odłamów. Przewagę sympatyków stanowią zielonoświątkowcy. Ostatnimi czasy KD nabiera jednak bardziej ogólnochrześcijańskiego charakteru.

Ideologia i polityka

Ideologia KD bazuje na ogólnych wartościach chrześcijańskich i chrześcijańskim pojmowaniu wartości człowieka. Wartość człowieka oraz podstawowe wartości etyczne spełniają centralną rolę w polityce KD.

Założona 1964. przez Birger Ekstedt. Od 1973 do 2004 przywódcą był Alf Svensson, najbardziej chyba szanowany polityk szwedzki.

Podobnie jak Moderatów, program KD składa się z planu działania oraz z programu ideologicznego.

Przed wyborami 2006 r. kd wchodzi w skład bloku wyborczego „Alians dla Szwecji„, razem z innymi partiami centroprawicy - M,FP, C. Obecnie, po wygranych przez Alians wyborach, członek koalicji rządzącej.

W kwietniu 2004 KD występowała zdecydowanie przeciwko propozycji socjaldemokratycznego rządu wprowadzenia dyskryminacyjnych „przepisów przejściowych”, które miały zamknąć drogę Polakom i innym nowym obywatelom UE z byłego obozu socjalistycznego (oprócz Niemców), do szwedzkiego rynku pracy.
Przed wyborami 2006 r. Kristdemokrater tworzą blok wyborczy „Alians dla Szwecji”, razem z innymi partiami centroprawicy - M,FP, C.

Stosunek do UE - pozytywny.

 

 

Centerpartiet
Folkpartiet
Kristdemokraterna
Miljöpartiet
Moderaterna
Socialdemokraterna
Vänsterpartiet

 

© Szwecja.net
info@szwecja.net

Ostatnia aktualizacja: 12-12-2005.