Szwecja / Kraj / Władza i polityka / Partie polityczne / ... 00422  
 

Folkpartiet liberalerna (L)

symbol   nazwa / ideologia przywódca

Szwedzka Partia Liberałów; Liberałowie.
Ang: Liberal Party of Sweden.
Ideologia: Liberałowie.

Skrót: L

Oficjalna strona partii:
https://www.liberalerna.se


Nyamko Sabuni

Dawna nazwa

Słowo „folk” w nazwie partii (lud, naród), powoduje często wprowadzające w błąd tłumaczenie nazwy partii na polski jako „Partia Ludowa”. Folkpartiet nie ma nic wspólnego z ruchem ludowym, ani też narodowym. Wręcz przeciwnie, jest to partia typowo mieszczańska i Liberałowie uważają siebie za kosmopolitów - obywateli świata.

Ideologia i polityka

Folkpartiet odwołuje się do idei tradycyjnego liberalizmu i wolnomyślicielstwa. Swą tradycję wywodzi od ruchów wolnomyślicielskich (antychrześcijańskich), z początku wieku. Partia została ugruntowana w 1934 roku, ale jej korzenie sięgają powstałego w 1902 roku Frisinnade landsföreningen (Krajowy Związek Wolnomyślicieli).

W sprawach gospodarczych partia popiera przedsiębiorczość oraz gospodarkę wolnorynkową. Na płaszczyźnie problemów społecznych, konkuruje z Socjaldemokratami i poglądy obu partii są często zbliżone. Na skali prawo-lewo Folkpartiet profiluje się jako „partia politycznego środka”, ale jest zaliczana do partii mieszczańskich - borgerliga - czyli prawicy.

Przed wyborami 2006 r. fp wchodzi w skład bloku wyborczego „Alians dla Szwecji„, razem z innymi partiami centroprawicy - m, c, kd. Obecnie, po wygranych przez Alians wyborach, członek koalicji rządzącej.

W kwietniu 2004 Folkpartiet najbardziej spośród partii mieszczańskich była gotowa głosować za propozycją socjaldemokratycznego rządu wprowadzenia dyskryminacyjnych „przepisów przejściowych”, które miały zamknąć drogę Polakom i innym nowym obywatelom UE z byłego obozu socjalistycznego, do szwedzkiego rynku pracy. W rozstrzygającym głosowaniu Folkpartiet była jednak przeciw propozycji rządowej.

Stosunek do UE - bardzo przyjazny.

 

 

Centerpartiet
Folkpartiet
Kristdemokraterna
Miljöpartiet
Moderaterna
Socialdemokraterna
Vänsterpartiet

 

© Szwecja.net
info@szwecja.net

Ostatnia aktualizacja: 12-12-2005.