PIENIĄDZE

SPRAWDZENIE AUTENTYCZNOŚCI BANKNOTÓW

Banki emisyjne robią wszystko, by uniemożliwić fałszowanie banknotów. Rozwój technik reprodukcyjnych oraz ogólna ich dostępność powoduje, że istnieje ryzyko nawet mniej zaawansowanych prób fałszowania banknotów. Dlatego stosuje się szereg zabezpieczeń przy produkcji szwedzkich banknotów. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

1. Pasek foliowy z hologramem na banknotach 100 i 500 koronowych. Hologram przedstawia nominał oraz trzy korony - godło szwedzkie.

2. Znak wodny - znajduje się na wszystkich banknotach. Przedstawia ten sam portret, który jest na awersie. W banknotach 100- i 500-koronowych w znaku wodnym widać również nominał.

3. Metalowa nitka wtopiona w papier. W banknotach 100- i 500-koronowych na nitce jest wytłoczony nominał oraz mikrotekst.

4. Wzór, który oglądany pod światło wraz ze wzorem nadrukowanym na rewersie banknotu, tworzy cyfrę nominału. Występuje na nowych banknotach 100- i 500-koronowych.

5. Specjalny papier wytwarzany z surowej bawełny.

6. Nominał banknotu oraz portret główny są drukowane drukiem wypukłym, przy użyciu miedziorytu, co nadaje mu charakter reliefu wyczuwalnego w dotyku.

Dodatkowe zabezpieczenia

1. Pasek o połyskliwej, żółtej barwie na rewersie nowych banknotów 100- i 500-koronowych. Pasek oglądany pod kątem zmienia ton zabarwienia.

2. W walorze wszystkich banknotów jest ukryty mikrotekst, możliwy do odczytania jedynie przy silnym powiększeniu.

3. Numer seryjny jest nadrukowany czarną, fluorescencyjną farbą, świecącą na żółto-zielono tylko w ultrafiolecie.

Poza tym są nadrukowane różne teksty i wzory, widoczne tylko w ultrafiolecie. W masę papierową są też wtopione włókna fluorescencyjne.

Opr. rn

Źródło „Svenska sedlar och Svenska sedlar och mynt” 2001.09.12, Riksbanken - szwedzki bank emisyjny.