pil Szwecja / Kraj / Jezyk / O języku / ...  00135 nic  
 
Język, 1. str. nic

Stereotypy

Katarzyna Kruk, 30.9.2010.

Jeżeli chodzi o język szwedzki, chciałabym już na samym początku rozwiać kilka często powtarzających się stereotypów.

Stereotyp 1

„Jeżeli znasz niemiecki, bez problemu nauczysz się szwedzkiego.”

Nie do końca mogę zgodzić się z tą tezą. Faktem jest, że znając język niemiecki nawet na bardzo podstawowym poziomie, łatwiej jest zrozumieć szwedzki. Niestety to, co obserwuję u swoich uczniów, przeczy temu, że łatwiej jest się uczyć. Bardzo duże problemy stwarza wymowa, która znacznie różni się od tej niemieckiej, a osoby, którym się to nie myli, można uznać za wyjątki.

Stereotyp 2

„Dużo słów w języku szwedzkim pochodzi z angielskiego.”

Niestety kolejny stereotyp bardzo mija się z prawdą. Praktycznie jest na odwrót – to w angielskim mnóstwo słów pochodzi ze szwedzkiego, a konkretniej – ze staronordyckiego, którym posługiwali się Wikingowie. W czasie podboju Europy, w tym Anglii w XI wieku, przywieźli ze sobą nie tylko grabieże i mordy, ale także język.

Zupełnie inną kwestią jest obecny trend, występujący zresztą w wielu językach, na zapożyczanie słownictwa (głównie technicznego i codziennego) z języka angielskiego. Mówi się już nawet o „anglicyzacji” języka.

Według wielu językoznawców angielski nie zastąpi jednak szwedzkiego, tak więc może warto podjąć trud nauki, szczególnie jeśli planujemy dłuższy pobyt, lub pracę w Szwecji.

Stereotyp 3

„Szwedzki jest bardzo trudnym językiem.”

Przeważnie jest tak, że boimy się tego, co nieznane, albo wypowiadamy się na temat czegoś, o czym nie mamy pojęcia, lub po prostu powtarzamy czyjeś słowa. Trzeba powiedzieć jasno: szwedzki nie jest językiem trudnym! Oczywiście jego nauka wymaga pracy z naszej strony, ale tak jest w przypadku każdego języka.

Wielu moich uczniów na pierwszych zajęciach przeżywa szok i wszystko wydaje im się „kosmiczne”, szczególnie wymowa. A przecież gdyby na początku nauki angliści przedstawiali swoim uczniom wszystkie zasady wymowy, to 90% uciekłoby z krzykiem!

Pomijając wymowę, gramatyka szwedzka jest bardzo przyjazna w porównaniu do innych języków – najważniejsze i najfajniejsze jest w niej to, że czasownik nie odmienia się przez osoby, co według mnie jest mistrzostwem świata w ułatwianiu sobie życia.

Już po kilku lekcjach szwedzkiego wiele osób twierdzi wręcz, że jest to jeden z najłatwiejszych języków, z jakimi mieli do czynienia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że po około 20 lekcjach jesteśmy w stanie poradzić sobie w Szwecji w wielu codziennych sytuacjach, np. podczas zakupów, czy pytając o drogę.

nic
 

 

nic

nic px

Ojęzyku szwedzkim...

- Stereotypy
- Dialekty
- O gramatyce

 

nic
 
 
nic nic   nic
   
nic nic szwecja

Pod redakcją Katarzyny Ziętek. Kontakt: jezyk@Szwecja.net

nic